reklama 

Začíná Trutnovský podzim číslo 39. Všechny koncerty budou v Uffu

2.10.2019  •  Kultura  • 
čtenost 516

Méně koncertů než v minulosti, ale s většími zážitky slibuje letošní, v pořadí už 39. ročník mezinárodního hudebního festivalu Trutnovský podzim. Začíná už v pátek večer.

Začíná Trutnovský podzim číslo 39. Všechny koncerty budou v Uffu

SaxWork Kateřiny Pavlíkové.

Kdysi přehlídka téměř výhradně komorní hudby se letos přesunula z Koncertní síně Bohuslava Martinů do Uffa. Většina interpretů hodlá přesvědčit publikum, že klasická hudba může být „cool“, když se k ní přistupuje moderním způsobem. Všechny koncerty budou lahůdka,“ slibuje ředitel Uffa Libor Kasík.

Hned první koncert naznačuje neobvyklý zážitek: SaxWork Kateřiny Pavlíkové a program nazvaný Zpátky do klasiky. Profesionální soubor je uznávaný u nás i v zahraničí. Jeho repertoár tvoří úpravy slavných klasických a moderních skladeb. V hlavní roli je jediný hudební nástroj - saxofon. „Partička saxofonistů hraje skladby, které se lidem určitě budou líbit. Vedle klasických a skvělých autorů jako Fauré či Piazzolla zazní třeba hudba ke hře Tetris. Málokdo ví, že ji napsal japonský autor, který při tom vycházel z Bachovy suity i ruské národní písně “ naznačuje Libor Kasík.

Stejně netradiční bude i druhý koncert, bosonohé Kateřiny Chrobokové, která vystupuje pod uměleckým jménem Katta. Její bílé varhany jsou elegantní a minimalistické. „Hraje na ně úžasně, a ještě k tomu skvěle zpívá. Je talentovaná, mimořádně šikovná, její koncert strhne každého,“ věří Kasík. Svéráznou interpretací si Katta získává posluchače mimo rámec tradiční klasické hudby. „Koncerty má doslova nabité energií a vzrušením. Její muzika se určitě bude líbit nejen lidem, kteří mají rádi varhanní hudbu,“ tvrdí Kasík. Koncert má název Vox Organi.

Stejně tak věří, že sklidí ovace skvělý barytonista a sólista drážďanské Semperoper Jiří Rajniš a jeho Napolitan quartet. Český zpěvák se po zámořských studiích proslavil především na německých operních scénách. Díky svému talentu a píli se stal dokonce naším nejmladším Donem Giovannim na zahraniční scéně. Nyní se chystá do trutnovského Uffa. Zpívat bude slavné neapolské písně v originálních úpravách pro baryton, dvě kytary, akordeon a mandolínu. „Z klasické hudby je to jedna z nejoblíbenějších věcí, přitom neapolské písně jsou doslova strhující,“ upozorňuje Kasík.

V pořadí čtvrtým festivalovým večerem bude koncert Trutnovské filharmonie. Nese název Trutnov sobě a drtivá většina hráčů orchestru se rekrutuje z řad místních muzikant. Dirigentské taktovky se ujme špičkový světový dirigent Leoš Svárovský, jako sólisté vystoupí sopranistka Tereza Mátlová a tenorista Libor Kasík.

Závěrečný koncert obstará romský klavírista a skladatel Tomáš Kačo. Pochází z Moravy, ale vystudoval a žije v Los Angeles. Hraje tam klasické skladby, ale i vlastní tvorbu. Kritika označuje styl Tomáše Kača jako ojedinělou fúzi klasické, jazzové a tradiční romské hudby a označuje ho jako suis generis. K jeho typickým rysům patří, že jednotlivé skladby rozvádí v rámci momentální improvizace na každém ze svých koncertů.  „Bude zrovna v Česku, tak jsme toho využili a pozvali ho k nám. Je to velmi otevřený člověk, má hodně srdečný projev. Věřím, že jeho hra se bude líbit všem, kteří přijdou,“ dodává Libor Kasík.

Na všechna vystoupení je možno zakoupit vstupenky v recepci Uffa nebo na webových stránkách www.uffo.cz.  

TRUTNOVSKÝ PODZIM
39. ročník mezinárodního hudebního festivalu
(všechny koncerty budou v Uffu)

pátek 4. října od 19.00
SaxWork Kateřiny Pavlíkové
Zpátky do klasiky.

úterý 8. října od 19.00
Katta - bosonohá varhanice
Vox Organi.

pátek 18. Října od 19.00
Jiří Rajniš - baryton a Napolitan Quartet
Napolitánské písně.

pátek 1. listopadu od 19.00
Trutnovská filharmonie
TRUTNOV SOBĚ

Dirigent: Leoš Svárovský, sólisté: Tereza Mátlová - soprán, Libor Kasík - tenor.
Program: A. Dvořák, B. Smetana, W. A. Mozart, G. Verdi, M. Ravel, T. Korbel, L. Červený.

středa 6. Listopadu od 19.00
Tomáš Kačo - klavír
Recitál z autorského alba My Home.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama