reklama 

Cirk La Putyka opět míří do Uffa, v premiéře uvede inscenaci Isole

9.2.2019  •  Kultura  • 
čtenost 386

Soubor Cirk La Putyka v čele s jeho principálem Rosťou Novákem, je známý, že překračuje hranice žánru nového cirkusu a v jeho repertoáru divák najde četné prvky fyzického divadla. To nebude výjimkou ani u více než hodinového představení Isole, jehož premiéra se odehraje v trutnovském Uffu v pondělí v 19 hodin.

Cirk La Putyka opět míří do Uffa, v premiéře uvede inscenaci Isole

Tomu bude předcházet zítřejší generálka. Pro ty, kteří se nebudou moci zúčastnit generálky ani premiéry, je připravena v úterý rovněž v 19 hodin první repríza této inscenace, jež je součástí oslav 10. výročí založení souboru.  Pod režijní taktovkou Maksima Komara se do hlavní role dostanou ti, kteří doprovázejí projekty souboru od samého počátku, ale obvykle stojí v pozadí, tedy hudebníci. Inscenace tak bude z větší části postavena na hudbě, z menší na novém cirkusu, tanci a fyzickém divadle.

„Co Cirk La Putyka v posledních deseti letech nevyužil na maximum? Muzikanti v inscenacích většinou nejsou jen hudebníky, jsou mnohdy součástí pohybových choreografií a hereckých scén. Proto bylo smysluplné jim dát prostor a vytvořit projekt, jehož hlavní složkou bude právě hudba. Isole by měl být takový zvukový nový cirkus,” vysvětluje principál Novák.  

Podle něj budou mít diváci během představení pocit, že sledují akrobaty létající vzduchem, přitom se ale budou dívat na muzikanty, kteří překračují hranice mezi koncertem, divadlem a cirkusem. „V Isole se budou střídat jak sólová vystoupení, tak společné skladby a choreografie,” dodal. Samotný název Isole vychází z italského termínu pro ostrovy.

V širším slova smyslu však v sobě nese i odkaz na báseň No Man Is an Island (Žádný muž není ostrov) od Johna Donnea, která se stala režiséru Komarovi volnou inspirací. „Tento verš se dotýká mnoha věcí, které jsou přítomné v dnešním světě: individualismus, strach z odlišného a nedostatek společné zodpovědnosti. Isole bude k dívání i poslouchání. Isole je divadelně-hudební představení se silnými odkazy na postupy nového cirkusu,“ vysvětlil. 

Koproducentem nové inscenace souboru Cirk La Putyka je trutnovské Uffo. „S Cirkem La Putyka nás pojí dlouhodobé profesní i přátelské vztahy a osobně jsem šťasten, že se jim nyní tak daří. Rezidence, premiéry i další formy spolupráce mezi námi probíhají již dlouhou dobu. Mám řadu důvodů, proč věřím souboru i finskému režiséru Maksimu Komarovi, takže myslím, že nás čeká něco vskutku výjimečného,“ prozradil Libor Kasík, ředitel Uffa.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: archiv Cirk La Putyka

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama