reklama 

Fotograf šel po stopách a díval se očima pohádkáře Andersena

14.2.2019  •  Kultura  • 
čtenost 300

„Přestože všichni Andersena známe a máme k němu velmi výrazný vztah, buď ho máme nebo nemáme rádi. Byl to takový zvláštní autor,“ řekl při vernisáži své výstavy Očima Hanse Christiana Andersena v trutnovské Galerii Uffo její autor, fotograf Vladimír Kysela.

Fotograf šel po stopách a díval se očima pohádkáře Andersena

Ten se vypravil po stopách tohoto legendárního dánského pohádkáře, který se narodil v roce 1805 ve městě Odense, a snažil se na svět dívat jeho očima. Výsledkem je sérii velkoformátových fotografií, které jsou pořízené nejen v Dánsku, ale také na rozmanitých místech české kotliny.

„Zčásti jsem hledal emoci z vybraných Andersenových příběhů ukrytou v krajině, zčásti šel po stopách adres, na nichž delší dobu pobýval a mohly na něho mít vliv,“ nastínil svou inspiraci fotograf. Podle něj je Andersenovo psaní příběhů velmi svébytné, před čtenářem se odvíjí jakýsi kaleidoskop všeho možného.

„A právě to jsem se snažil zachytit, ukázat jeho způsob vidění světa i osobitý způsob vyprávění a přenést to na obraz.“ Technika jeho focení, jak prozradil, je relativně jednoduchá. „Jde o několik záběrů spojovaných různou technikou dohromady. Snažím se zvýraznit dynamiku hran, tvarů a detailů, které jsou v kontrastu s barvami na obraze,“ vysvětlil.

Projekt, který je nyní k vidění v Uffu, byl poprvé vystaven na přelomu let 2017 a 2018 v Galerii kritiků v Praze. „Největší hodnotu, kterou vystavené exponáty mají, je sbližování malířského a fotografického obrazu,“ vyhodnotila tehdy respektovaná kurátorka Vlasta Čiháková Noshiro vystavenou Kyselovu tvorbu, která získala ocenění na soutěžích v Moskvě a Los Angeles.

Fotograf Kysela je s podkrkonošskou metropolí svým způsobem spjat. „Trutnov je pro mě specifické místo. Pracoval jsem tady a cítím se tady téměř jako doma. Nikdy jsem si nemyslel, že bych zde měl někdy výstavu fotografií, je to pro mě naprosto neuvěřitelná situace,“ nechal se slyšet autor. I když se stal manažerem, považuje fotografii za svůj osud.

„Vrátil jsem se ke kořenům, k fotografii a vnímám se jako fotograf nebo malíř svou podstatou. Toto mám v sobě uloženo hodně hluboko,“ řekl. Posledních patnáct let se hodně intenzivně věnuje digitální fotografii. „Impresionistický pocit z obrazů jsem přenesl do fotografie a začal jsem si s tím hrát. Nesnažím se dělat ilustrace, snažím se vtělit do těch autorů, jako kdybych byl ten Andersen,“ dodal.

Ředitel Uffa Libor Kasík aktuální výstavu, která v tamní galerii potrvá do 5. března, vnímá jako představení díla, jež je koncipované trochu jinak než předcházející výstavy. „Je v tom jakási autenticita vůle a prožitku. To považuji za velmi zásadní věc. Já právě tyto atributy shledávám právě u tohoto autora,“ uvedl ředitel.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

 

 

 

 

 

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama