reklama 

Isole, strhující představení Cirku La Putyka je k dívání i poslechu

11.2.2019  •  Kultura  • 
čtenost 599

„Vítejte v cirkuse, kde má hlavní slovo magická síla hudby. Nechte ji prostoupit do svého podvědomí a poškádlit vaše očekávání, radosti, smutky i obavy. Otevřete oči, uši i svá srdce a staňte se součástí cirkusu představivosti,“ zvou do hlediště členové proslulého novocirkusového souboru Cirk La Putyka.

Isole, strhující představení Cirku La Putyka je k dívání i poslechu

A jak říkají, tak i činí, jak se mohli v dnešní večerní premiéře jejich inscenace Isole přesvědčit diváci v trutnovském Uffu. Soubor, který od dob, co ve městě už nějaký ten pátek rok, co rok probíhá festival Cirk-Uff, se v Trutnově zabydlel. Diváci ho znají a vždy netrpělivě očekávají, čím novým je překvapí. Tentokrát pod vedením finského režiséra Maksima Komara vsadil nejen na virtuózní akrobacii, ale zejména s ní spojenou hudbu.

„Živá hudba je tradiční součástí inscenací Cirku La Putyka a nosným tématem Isole. Nový cirkus je o virtuozitě, ekvilibristice, ale není důležité, zda je to virtuozita v pohybu, nebo v hudbě. Isole je vlastně zvukový nový cirkus,“ stojí v charakteristice představení, které v první repríze diváci v Uffu uvidí také zítra v 19 hodin. „Isole je souhrn stylů a nápadů,“ potvrzuje v rozhovoru režisér.

V jakém smyslu se stala báseň No Man Is an Island inspirací pro představení?
Tento verš ze slavné básně Johna Donnea se dotýká mnoha věcí, které jsou přítomné v dnešním světě: individualismus, strach z odlišného a nedostatek společné zodpovědnosti. V Isole vlastně nevystupuje kapela, ani nějaký stálý soubor. Spíše zde máme souhrn jednotlivců, kteří spolu strávili hodně času s cílem spojit své dovednosti a vlastní osobnosti.

Jak se liší práce s herci, akrobaty a na druhé straně u tohoto představení s hudebníky. Musíte nějak upravit režijní postupy?
Ve své práci s cirkusovým uměním vždy hledám jiné úrovně výrazu a komunikace mimo samotnou fyzickou cirkusovou akci. V průběhu zkoušení se dívám na akrobacii v té nejsyrovější podobě znovu a znovu. Zkouším najít momenty, kdy by se mohlo objevit něco nového, nečekaného. Podobně jsme se podívali na pohyby, které provází hraní na hudební nástroje. Tímto postupem vznikly nové nápady. Některé věci, které jsme našli, jsou zábavné, některé pak poetické.

Co mohou diváci očekávat během představení? Jaký druh zážitku? Pohybové divadlo, koncert, nový cirkus?
Isole je souhrn stylů a nápadů, souhrn individuálních osobností, které spolu tvoří na scéně. Isole je něco k dívání i poslouchání. Isole je divadelně-hudební představení se silnými odkazy na postupy nového cirkusu.

Jak byste představení popsal?
ööööööö...ööööööö...öööööööööö... je to donut?

Existuje pro vás nějaká analogie mezi novým cirkusem a živou hudbou?
Všechny scény a nápady v Isole s sebou nesou určitý fyzický i vizuální výraz spolu s hudbou. Některé části představení odkazují nebo připomínají cirkus, některé jsou více divadelní. Snažil jsem se zůstat bez vnitřních omezení a neprosadit do tohoto představení jeden žánr, ale spíše jsem se zaměřil na sestavení toku obrazů a akcí, které se liší svým stylem. A to stejné platí pro hudbu v Isole, která sahá od elektronické po klasickou, od popu po jazz.

(hyš, tz)
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama