reklama 

Listování v Trutnově: Legenda Z + H (Zikmund a Hanzelka)

8.2.2019  •  Kultura  • 
čtenost 804

Pravděpodobně se mezi námi nenajde nikdo, kdo nezná nebo alespoň neslyšel o dobrodružství cestovatelů Zikmunda a Hanzelky. Dva kamarádi, kteří spolu procestovali svět Tatrou 87. Jejich cesta kolem světa začala roku 1947, tenkrát se s nimi loučil jen hlouček přátel z autoklubu. Když se ale vraceli o tři a půl roku později, mávali jim v Praze i kolemjdoucí.

Listování v Trutnově: Legenda Z + H (Zikmund a Hanzelka)

Afriku procestovali ze severu na jih a jako první projeli Núbijskou poušť, Tatra 87 překonala snad i nemožné. Před výpravou se oba kamarádi účastnili kurzu pro automechaniky a celé tři měsíce se učili opravovat všechny možné technické závady. Bez této přípravy by cesta nebyla pravděpodobně vůbec možná.

Příprava na cestu byla trnitá, než si nyní dokážeme představit. Povolení ke startu expedice musel dát sám prezident Eduard Beneš. Na cestu byly potřeba peníze a ty samozřejmě mladíci neměli. Vymysleli tedy, že si cestou budou vydělávat. Vymysleli, že své postřehy z cest zpeněží a průběžně zprostředkovávali své zážitky pomocí rozhlasových nahrávek a následně své zážitky vydali v knihách.

V autě vezli obchodní vzorky, něco ze zbrojovky, gumáren, něco od českých optiků a vlastně i ta Tatra byla předváděcí kus. Po návratu domů měl vzniknout soukromý podnik zahraničního obchodu. Bohužel vláda komunismu takovému obchodu nepřála. Knihy a kina však zůstaly.

Vystoupali na nejvyšší horu Afriky - Kilimandžáro, následně pak z Kapského města přepluli do Argentiny a vydali se na pouť po Jižní a Střední Americe. Svojí cestou projeli 44 zemí, ujeli 111 000 kilometrů, pořídili asi 10 000 fotografií a natočili 11 kilometrů filmu. Z + H se stali legendami!

Velkou ctí pro trutnovské Listování je, že na 100. leté výročí pana Zikmunda může hostit herecký sbor LiStOvÁnÍ s inscenací - Legenda Z+H. Na představení s herci Pavlem Oubramem a Tomášem Drápelou se můžete těšit ve středu 20. února od 20 hodin v kinosále na ZŠ Mládežnická v Trutnově. Vstupenky jsou v prodeji u Sladkých Teček v ulici Palackého.

(bch, bog)
redakce@trutnovinky.cz
foto: Internet

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama