reklama 

Orli na střeše „Moby Dicku“ zamávali křídly a po třech letech opustili Trutnov

11.2.2019  •  Kultura  • 
čtenost 1467

Několik let stáli na hraně střechy budovy Městské úřadu v Trutnově, které místní říkají „Moby Dick“. Ode dneška je všechno jinak. Všech devět orlů, které v polovině června roku 2016 pro sedmý ročník projektu Sochy ve městě zdarma zapůjčil sochař Michal Gabriel „odletělo“, jinými slovy: bylo deinstalováno a odvezeno k autorovi.

Orli na střeše „Moby Dicku“ zamávali křídly a po třech letech opustili Trutnov

„Plastiky tam pro velký zájem veřejnosti zůstaly déle, než jsme původně plánovali. Dokonce jsme uvažovali, že by tam bílí orli mohli zůstat natrvalo. Město se ale zatím nerozhodlo do nich investovat a pořídit je do svých sbírek,“ řekla Trutnovinkám ředitelka městské galerie Lucie Pangrácová.

Pokud by tam měly tyto laminátové plastiky zůstat, bylo by nutné vytvořit zbrusu nové, masivnější, protože nebyly určeny přímo do exteriéru. „Deinstalovali jsme je také z bezpečnostních důvodů,“ vysvětlila ředitelka, která měla na orly, narozdíl od některých jiných děl projektu poměrně pozitivní ohlasy. „Když bylo avizováno, že budeme orly sundávat, dost lidí se ozvalo, že si na ně zvykli a že by mohli na budově zůstat. Byla to jedna ze zdařilých instalací bez větší kritiky.“

Jak při sedmém ročníku projektu Pangrácová uvedla, propojení s prostředím a proměnlivé kulise proměňující se oblohy plastikám orlů na objektu městského úřadu dodává poetický nádech. Orli jsou součástí Gabrielova většího cyklu dravců a jsou pojaty jako symboly sebevědomí, nespoutanosti a svobodomyslnosti.

Podle sochaře šlo o modely soch. „Vím, že názory na architekturu budovy městského úřadu se různí a mně se zdá, že mírně naddimenzovaná proporce toho baráku dobře fungují s rozmístěnými plastikami ptáků,“ nechal se tehdy slyšet sochař s tím, že každý z orlů měl na výšku zhruba 90 centimetrů.

V souvislosti s dnešní deinstalací plastik ředitelka galerie upozornila, že v polovině června bude zahájen jubilejní desátý ročník projektu Sochy ve městě. Svá díla zde představí několik autorů, kteří se už trutnovského projektu zúčastnili, například Veronika Psotková, Antonín Kašpar a příznivci umění budou možná svědky nějakého dalšího překvapení. Jak se však zdá, bude to zřejmě poslední ročník.

„Vím, že je to škoda, ale i kvůli různým negativním ohlasům, akci přerušíme. Mrzí mě, že přestože jsme chtěli oživit veřejný prostor v Trutnově a některé sochy, které autoři docela za vysokých nákladů vytvořili a pak je zadarmo zapůjčili městu, měly jsme někdy nesmyslně negativní reakce,“ dodala ředitelka galerie Pangrácová.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Lucie Pangrácová, Hynek Šnajdar

 

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama