reklama 

Těžko na cvičišti, lehko Na Bojišti! V srpnu tam premiérově vypukne Artu Kus Festival

20.2.2019  •  Kultura  • 
čtenost 4655

Když něco končí, otevírají se pomyslné brány pro něco nového. Tak už to prostě chodí. V areálu Na Bojišti se dlouhá léta vždy v létě konal Open Air Music Festival, známý též jako „fotr festivalů“. Navštěvovali ho fanoušci hudby z celé země i Evropy. Když však zakladatel Martin Věchet oznámil jeho konec, naskytla se možnost vytvořit novou festivalovou tradici.

Těžko na cvičišti, lehko Na Bojišti! V srpnu tam premiérově vypukne Artu Kus Festival

Té se pod heslem Těžko na cvičišti, lehko Na Bojišti! chopili nadšenci ze společnosti Bojiště Trutnov, která areál provozuje. Připravili velkou multižánrovou přehlídku nazvanou Artu Kus Festival. Ta se uskuteční na třech scénách od čtvrtka 22. do neděle 25. srpna a bude skutečně nabitá. Podle spoluorganizátora Romana Dorňáka půjde o nevšední formát festivalu.


Festival organizuje Roman Dorňák ze společnosti Bojiště, provozovatele areálu.

„Zaměřuje se nejen na hudbu, ale i výtvarné umění, divadlo, vizuál a tvůrčího ducha vůbec. Bude to největší vlastní produkční akci Bojiště a máte se opravdu na co těšit,“ zve na letní mejdan Dorňák. Návštěvníkům se představí osmatřicet žánrově různorodých kapel, šest divadel a stejný počet dýdžejů. Připraveny budou také instalace, venkovní projekce, workshopy, studentské práce, tattoo circus, draw battle, vybrané občerstvení, knihovna, dětská školka a mnoho dalšího.

Mezi hvězdy a taháky festivalu nepochybně budou patřit kapely Tata Bojs, Hentai Corporation, Prago Union či Kalle. Program se bude ale průběžně doplňovat. Dorňák upozornil, že pořadatelé nechtějí navazovat na odkaz legendárního festivalu, ale psát svou vlastní historii. „Budeme se vymezovat tím, že se nebudeme vymezovat,“ řekl.


Tahákem srpnové přehlídky Na Bojišti bude kapela Tata Bojs.

Přesto se na letošní přehlídce objeví stálice někdejšího festivalu a klasická jména, jako jsou Tony Ducháček a Garage, písničkář Jiří Schmitzer nebo Kurtizány z 25. Avenue. Součástí a zároveň zajímavostí festivalu jistě bude poměrně svérázná divadelní hra Divadla X10 vycházející z poezie ikony undergroundu Ivana „Magora“ Martina Jirouse.


Přijede také stálice bývalého legendárního festivalu, písničkář Jiří Schmitzer.

„Festival jsme začali připravovat od začátku léta minulého roku. Domnívám si, že se na něm vybere každý to své. Snažili jsme se program koncipovat tak, aby tam vystupovaly žánrově pestré a dobré kapely. Chceme lidem přiblížit současnou kulturu. Bude to především oslava svobodného ducha, otevřenosti, tolerance, kreativity a tvůrčího či tvořivého pojetí života,“ uvedl Dorňák.

 
Divadlo X10 uvede hru vycházející z „Magorovy“ poezie. Ivan Martin Jirous do Trutnova rád jezdil.

Není žádným tajemstvím, že areál, kde se má tato kulturní událost konat, není v nejlepší kondici. Pořadatelé ale ubezpečují, že do jeho začátku budou v hledišti zbrusu nové dřevěné lavičky s tím, že budou zachovány původní, ale natřené kovové konstrukce. Také tam bude upraven terén. „V problematických místech budou nové asfaltové povrchy. Nové rozvody elektřiny a vody se ale do festivalu nestihnou udělat. Zaseklo se to na projektu,“ vysvětlil organizátor.

Zároveň upozornil, že organizátoři musí nyní hodně zapracovat na propagaci, aby se celá republika dozvěděla, že se na trutnovském Bojišti bude více než tři dny konat Artu Kus Festival, na nějž už byl zahájen předprodej vstupenek. „Podle toho, jaký o něj bude zájem, nevylučujeme v budoucnu i účast nějakých zahraničních kapel. Už máme něco v hledáčku, ale definitivně se rozhodneme až po letošním prvním festivalu,“ dodal Roman Dorňák. Další informace na: artukus.cz

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Jiří Jahoda, tatabojs.cz, Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama