reklama 

Jubilejní výstavou výtvarníků z Podkrkonoší se 30 táhne jako nit

30.9.2019  •  Kultura  • 
čtenost 486

/VIDEO/ Malý krok pro člověka, velký skok pro lidstvo, chtělo by se pateticky říci s americkým kosmonautem Neilem Armstrongem, když jako první člověk vstoupil na povrch Měsíce. Pro Spolek podkrkonošských výtvarníků jsou však třicáté narozeniny, které letos slaví, pořádně velkým krokem pro umění regionu. A k tomuto významnému jubileu si nadělil zasloužený dárek v podobě sice každoroční, ale letos opravdu slavnostní výstavy ve Staré radnici nazvané 30 let SPV Trutnov.

Jubilejní výstavou výtvarníků z Podkrkonoší se 30 táhne jako nit

Ta sice trvá jen krátce, pouhých čtrnáct dnů a končí v neděli 6. října, ale všech jednadvacet členů se snažilo, aby byla o to výživnější. „Letošní výstavou se jako pomyslná nit vine třicítka. Řekli jsme si totiž, že minimálně v tomto duchu uděláme svoje práce. Není to celoroční prezentace, je to cíleně vytvořená výstava k tomuto jubileu,“ potvrdil náčelník spolku a fotograf Ctibor Košťál.

Žánrově pestrá expozice zaplněná díly rozmanitých technik, výtvarných přístupů i sdílených zkušeností od maleb, soch, přes dřevěné objekty, textilní tvorbu, fotografie, až po šperky či paličkovanou tvorbu představuje jednadvacet členů spolku včetně toho nejstaršího, třiadevadesátiletého malíře Ladislava Kosteleckého, který se vernisáže ze zdravotních důvodů nemohl osobně zúčastnit. Osloveni a k účasti vyzváni byli také bývalí členové, kteří spolkem v posledních třiceti letech prošli.

„Od jedenácti z nich jsme získali dílo, které jsme vystavili v prostřední místnosti. Je to tam, kde jsou záchody. My jsme je nemohli dát jinam, protože některá jejich díla jsou výrazně lepší než ta naše,“ řekl s humorem sobě vlastním náčelník. Svým uměleckým dílem se všichni vystavující po svém vypořádali s jubileem, ať už přímo tvůrčím způsobem nebo názvem. Například Třicet pater umění, Třicet let hudby, 30 +, Bylo jich 30, zbyla jedna a podobně.

Kromě toho při vernisáži většina z nich vtipně glosovala chvíle působení v této výtvarné skupině. „Třicet let ve spolku žil, mlčel jsem. Třicet let sochal jsem šutry, za třicet let v rameni bezmasém, svaly mi v železo ztuhly,“ zarecitoval po „bezručovsku“ sochař Roland Hantl. Keramička a sochařka Bohdana Hyťhová si zase myslí, že život začíná po třicítce. Fotograf Martin Kašpar své vyznání pojal dobově. „Třicet let svobody říkat a dělat věci po svém. Letos je příležitost se zastavit, pořádně se nadechnout a popojet zase dál.“

Malíř Miloš Trýzna, druhý nejstarší člen spolku, označil sice třicetiny jako krásné období, nicméně si povzdechl, že už je tato věková hranice dávno za ním. „Bohužel. Za pár let, pokud se toho dožiju, mně bude třikrát třicet.“ Fotografka Eva Kešnerová byla ve svém příspěvku velmi stručná, ale o to jasnější. „Za 30 let ve Spolku podkrkonošských výtvarníků jsem zjistila, že všichni členové jsou blázni.“

Každoroční spolkovou výstavu doprovází obvyklý rituál: losování kupónů, které příchozí, jichž bylo letos zhruba 130, dostali u vchodu. Vylosovaní opět obdrželi pět vtipných cen, jako například jízdenku s místenkou na sedadlo číslo 30 do expresního vlaku do jihočeských Vodňan. Odjezd je v sobotu 30. 3. 2030, ve tři hodiny třicet minut, z třicátého nástupiště trutnovského nádraží… na místo nedaleké bitvy třicetileté války. „První cenou je však cena nejcennější, účast na spolkové výstavě v příštím roce,“ upozornil Košťál.

Letošní šťastnou vylosovanou, jež měla modrý kupon s číslem 59, se stala Žofie Wetterová, a to už podruhé. Poprvé získala hlavní cenu, možnost vystavovat s podkrkonošskými výtvarníky, v roce 2017, aby o rok později obohatila expozici výjevem vyšívaných Hradčan. „Bude to tentokrát něco jiného, ale zase vyšívaného,“ slíbila výherkyně předtím, než byla promítnuta krátká prezentace spolku z novodobější činnosti.

Podle na vernisáži přítomného starosty města Ivana Adamce je úžasné, že spolek existuje dlouhých třicet let. „Jsem rád, že jste vydrželi, nestagnujete a ve vašich řadách se objevují  nové tváře. Důležité je, aby myšlenka spolku zůstala živá i při výměně generací. Přeji vám, abyste vydrželi co nejdéle, aby vás to bavilo, uspokojovalo, abyste žili i nadále bohatým výtvarným životem. Ať vaše díla uspokojují nejen vás, ale i veřejnost,“ popřál spolku starosta.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama