Pondělí

27. května 2024

Nyní

17°

Zítra

13°

Svátek má

„Dračí“ film měl předpremiéru, premiéry se dočká před dračími slavnostmi

30. 3. 2020

„Dračí“ film měl předpremiéru, premiéry se dočká před dračími slavnostmi 0 snímků
Pokud se podaří zlomit nákazu koronaviru a opadnou bezpečnostní opatření, den před letošními dračími slavnostmi v Trutnově, tedy ve čtvrtek 7. května, bude v kině Vesmír v premiéře promítnut zhruba půl hodinový film Brněnský drak trutnovská stopa. Společně se Špetla Filmem ho natočil spolek Trutnov – město draka.

Kdo byl v Galerii Draka na nedávné vernisáži výstavy zdejšího malíře Ladislava Doležala, známého pod přezdívkou eL Doctor, mohl tento zbrusu nový opus vidět v předpremiéře.   „Natočení filmu bylo náročné po mnoha stránkách, nejen výrobní, ale také finanční, protože jsou v něm zakomponovány i písečné animace. Přišel na zhruba 350 tisíc korun, z toho město Trutnov poskytlo 40 tisíc a je natočen v naprosto profi kvalitě,“ prozradil nám předseda spolku Otto Štemberka.

Snímek sleduje několik rovin bádání, kdy se v něm Brňané dozvědí trutnovskou verzi známé dračí pověsti. „Film byl vytvořen se záměrem, že v roce 2024 chceme vykonat pouť s naším trutnovským drakem do Brna a tam se zúčastnit společných slavností na tamním Zelném trhu,“ prozradil Štemberka. To bude doba, kdy uplyne tisíc let od okamžiku, kdy vyprávění kronikáře Simona Hüttela v trutnovských pověstech končí tím, že mytologický zakladatel města Albrecht z Trautenbergu odvezl do Brna draka jako dar mladému knížeti Břetislavovi.

Doprovodný komentář k filmu namluvil známý herec Miroslav Táborský a vystupují v něm „draci“ z badatelské skupiny, jako už zmíněný Štemberka, dále Petr Kotyza, Zdeněk Semerád a Pavel Zahradník. Hudbu k filmu vytvořili místní hudebníci soustředění kolem Drahomíry Tvrdíkové a Karla Čapka.

„Vycházíme v něm z dobových historických skutečností a pramenů. Na dokončeném filmu nám hodně záleží a chtěli bychom ho letos dostat k veřejnosti a zpopularizovat ho,“ uvedl předseda spolku. Darování do Brna převezeného draka v roce 2024 by mělo být završením činnosti spolku. „Potom to po nás převezmou naši nástupci z mladší generace, kteří by měli po svém pokračovat v tom, co jsme už my vykonali pro spolek s jeho dračí legendou,“ dodal Štemberka.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš