Středa

29. března 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

„Dračí“ film měl předpremiéru, premiéry se dočká před dračími slavnostmi

30. 3. 2020

„Dračí“ film měl předpremiéru, premiéry se dočká před dračími slavnostmi 11 snímků
Pokud se podaří zlomit nákazu koronaviru a opadnou bezpečnostní opatření, den před letošními dračími slavnostmi v Trutnově, tedy ve čtvrtek 7. května, bude v kině Vesmír v premiéře promítnut zhruba půl hodinový film Brněnský drak trutnovská stopa. Společně se Špetla Filmem ho natočil spolek Trutnov – město draka.

Kdo byl v Galerii Draka na nedávné vernisáži výstavy zdejšího malíře Ladislava Doležala, známého pod přezdívkou eL Doctor, mohl tento zbrusu nový opus vidět v předpremiéře.   „Natočení filmu bylo náročné po mnoha stránkách, nejen výrobní, ale také finanční, protože jsou v něm zakomponovány i písečné animace. Přišel na zhruba 350 tisíc korun, z toho město Trutnov poskytlo 40 tisíc a je natočen v naprosto profi kvalitě,“ prozradil nám předseda spolku Otto Štemberka.

Snímek sleduje několik rovin bádání, kdy se v něm Brňané dozvědí trutnovskou verzi známé dračí pověsti. „Film byl vytvořen se záměrem, že v roce 2024 chceme vykonat pouť s naším trutnovským drakem do Brna a tam se zúčastnit společných slavností na tamním Zelném trhu,“ prozradil Štemberka. To bude doba, kdy uplyne tisíc let od okamžiku, kdy vyprávění kronikáře Simona Hüttela v trutnovských pověstech končí tím, že mytologický zakladatel města Albrecht z Trautenbergu odvezl do Brna draka jako dar mladému knížeti Břetislavovi.

Doprovodný komentář k filmu namluvil známý herec Miroslav Táborský a vystupují v něm „draci“ z badatelské skupiny, jako už zmíněný Štemberka, dále Petr Kotyza, Zdeněk Semerád a Pavel Zahradník. Hudbu k filmu vytvořili místní hudebníci soustředění kolem Drahomíry Tvrdíkové a Karla Čapka.

„Vycházíme v něm z dobových historických skutečností a pramenů. Na dokončeném filmu nám hodně záleží a chtěli bychom ho letos dostat k veřejnosti a zpopularizovat ho,“ uvedl předseda spolku. Darování do Brna převezeného draka v roce 2024 by mělo být završením činnosti spolku. „Potom to po nás převezmou naši nástupci z mladší generace, kteří by měli po svém pokračovat v tom, co jsme už my vykonali pro spolek s jeho dračí legendou,“ dodal Štemberka.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš