Neděle

14. dubna 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Jazz World Photo vyhrála Kasia Idźkowska z Polska

3. 4. 2020

page.Name
V tichosti, bez aplausu zaplněného hlediště, vyhlásili pořadatelé nejlepší snímky letošního ročníku Jazz World Photo. Kvůli opatřením proti šíření koronaviru se totiž nekonal v Uffu finálový večer festivalu Jazzinec, jehož součástí mělo být i slavnostní oznámení vítězů celosvětové fotografické soutěže.
Jazz World Photo nemá věkové ani profesní limity. Jediným kritériem je, aby soutěžní snímky vycházely z jazzu, blues, world music a přidružených žánrů. Do letošního (sedmého) ročníku se přihlásilo 347 jazzových fotografů ze 41 zemí světa. "Největší počet přihlášených byl tradičně z Evropy, ale nechyběly ani fotografie z dalších částí světa. Například z Argentiny, Austrálie, Číny, Chile, Izraele, Jižní Afriky, Jižní Korei či Mexika," prozradil dramaturg Jazzince a spoluzakladatel fotosoutěže Tomáš Katschner.

Osmičlenná porota, jejímž členem je i zpěvák Dan Bárta, hodnotila došlé snímky anonymně, nezávisle na sobě. Stejně jako v předchozích letech. Třicet nejlepších se mělo na konci března objevit ve výstavě v trutnovské nové radnici. Kvůli koronaviru z toho ale sešlo. Stejně jako ze slavnostního vyhlášení. "Vzhledem k současné situaci ​v Evropě i celém světě, kdy státy přijaly mnoho bezpečnostních opatření proti šířící se nákaze Covid-19, jsme bohužel tuto událost byli nuceni zrušit," ​oznámil Katschner.Vyhlášení proběhlo alespoň v online podobě. Na Facebooku, Instagramu a webové stránce jazzworldphoto.com zveřejnili organizátoři vítězné fotografie a jejich autory. ​Podruhé v sedmileté historii soutěže se na prvním místě umístila žena - Kasia Idźkowska z Polska s fotografií Russella Halla pořízenou na Manhattanu v New Yorku (úvodní snímek).

Na druhé a třetí příčce se umístili Jura Třos z České Republiky a Sarah Heimlich z Francie. ​Všichni tři obdrželi ceny v podobě fotografických objektivů z dílny úspěšného obalového designera Jana Činčery. ​

​Třicítka nejlepších snímků měla po skončení trutnovské expozice jako součást exkluzivní putovní výstavy cestovat po světě. To zatím není možné. Stejně tak není jisté, zda bude šance pořídit soutěžní fotografie pro další ročník. Prakticky po celém světě jsou koncerty zrušené.

"Současné události dokonale převrátily běh celého světa, o to silněji na mě působí, prohlížím-li si fotografie, které porotci v letošním ročníku naší soutěže vybrali. Nutí mne to k předčasné úvaze, jak asi bude vypadat příští ročník. Bude ještě vůbec možné takové fotografie pořídit? V kontextu současných událostí se to zdá být skoro nemožné. Ale věřme, že vše špatné je pro něco dobré a těšme se z těchto fotografií a na hudební zážitky, kterých si budeme ještě více vážit, až je opět budeme moc prožívat,“ řekl Ivan Prokop, fotograf, člen poroty a spoluorganizátor soutěže Jazz World Photo.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: www.jazzworldphoto.com