Úterý

25. června 2024

Nyní

21°

Zítra

26°

Svátek má

Kdy začne Uffo hrát? Věřím, že ještě v této sezóně

12. 4. 2020

page.Name
Pandemie koronaviru a kvůli ní vydaná opatření zasáhla i do života nejvýznamnější kulturní instituce v Trutnově, připouští v rozhovoru ředitel Uffa Libor Kasík.

Interview pořizujeme 25. března. Ještě stále platí zákaz volného pohybu osob a zákaz pořádání kulturních a sportovních akcí. Jak to ovlivnilo tvorbu dubnového programu Uffa?
Nijak zvlášť, protože už byl vytvořen před několika měsíci. Ale na jeho realizaci to mělo dopad zásadní. De facto byl celý zrušen, některé akce jsou odloženy.

V programu zveřejněném v Radničních listech avizujete program Uffa druhé půlky dubna. S tím tedy mohou lidé počítat?
Bohužel ne. Dokud bude zákaz, samozřejmě nic nebude. V době, kdy jsme dávali informace do Radničních listů, byla omezení platná do 25. března a tudíž jsme ještě nemohli vědět, zda bude možné v druhé půlce dubna hrát. A každopádně chceme začít hrát okamžitě, jak to bude možné.

Kdy by se mohlo skutečně v Uffu hrát?
Osobně věřím, že ještě v této sezoně. Pokud bereme vážně slova pana Prymuly, že děti půjdou do škol nejdřív v půlce května, tak to leccos naznačuje. Informace se ale mění každý den, a my se podle toho musíme řídit. A to zatím znamená postupné rušení programu.

Jak to je se vstupným?
Za definitivně zrušené akce vstupné vracíme. Vracíme ho i těm, pro které není vhodný konkrétní náhradní termín. V těchto dnech z bezpečnostních důvodů v inforecepci Uffa nikdo není, ale jakmile to bude možné, budeme pokračovat jak ve vracení vstupného, tak v prodeji na nadcházející představení.

Denně přibývají různá opatření, omezení, zákazy či doporučení. Panuje nejistota. Ohrožuje to nějak celý zbytek aktuální kulturní sezóny 2019/2020?
Nejistota panuje velká, na všech frontách. Zároveň ale vnímám více než jindy jakousi sounáležitost a sílu našeho národa, takže jsem přes veškeré nejistoty optimista. Jednak v tom, že tuto nelehkou a nejasnou situaci zvládneme a druhak, že ji zvládneme v čase, který nás všechny nijak zásadně neohrozí. To v našem případě znamená, že budeme hrát ještě v této sezóně. Tomu věřím, to je reálné.

Bude letos festival nového cirkusu Cirk-UFF!?
Primární je bez diskuze bezpečnost. Té musíme dostát a dostojíme. Pevně ale věřím, že Cirk-UFF! rušit nebudeme. Jsou ale možné tři varianty. Buď proběhne tak, jak je plánován i v plánovaném čase, tedy od 1. do 7. června. Může se ale stát, že některá, pravděpodobně zahraniční, vystoupení budeme muset zrušit. A pak je ve hře varianta přesunu termínu festivalu. Na všech variantách pracujeme, rozhodnutí padnou v pravý čas, nejpozději v polovině května. Věřím, že tou dobou budeme mít podstatné informace od vlády, ale i pokud ne, jistě budeme schopni najít optimální řešení.

Co bude hlavními lákadly 10. ročníku?
Připravili jsme spoustu zajímavostí. Namátkou premiéru novinky Cirku La Putyka. Nebo nejnovější show Out of Chaos australského souboru Gravity & Other Myths, který trutnovští diváci milují a který je absolutní světovou špičkou. De facto ho tady můžeme mít jen proto, že festival Cirk-UFF! a Uffo členové souboru milují a že Trutnov označují za svůj druhý domov. Také chystáme s Cirkem La Putyka a Australany koprodukci, ze které vyjde představení, s nímž mám velké plány. Téma ještě neprozradím, jen řeknu, že bude mít vztah k Trutnovu, přitom má jednoznačně celonárodní rozměr, a to s přesahem do světa. Letos by měl být k vidění pro lidi takzvaný "work in progress" a premiéra pak proběhne na Cirk-UFFu 2021. Pevně věřím, že se díky téhle show rozezní jméno našeho krásného města po celém světě.

Je skvělé, že jsme na tento projekt získali dosud nejvíce peněz z ministerstva kultury i dalších zdrojů. Teď jde o to, dokázat to vše zrealizovat. Protože pokud to z nějakého důvodu nepůjde, o peníze na realizaci i o peníze z toho plyno​ucí přijdeme. Jsem ale pevně přesvědčen, že to dáme a že to dobře dopadne. Stejně jako tato celá krize.

čtěte také:


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: archiv Libora Kasíka