Pátek

19. července 2024

Nyní

22°

Zítra

23°

Svátek má

„Černá malířka“ vtáhla do ilustrací Andersenových pohádek svou rodinu

21. 5. 2020

„Černá malířka“ vtáhla do ilustrací Andersenových pohádek svou rodinu 52 snímků
Krátce předtím, než republiku naplno zasáhla pandemie nákazy Covid-19, byla v Galerii Hippo v Trutnově za velkého zájmu veřejnosti zahájena výstava zdejší malířky Aleny Valentové, kterou autorka nazvala Pohádky Hanse Christiana Andersena.

Pak nastala nucená divácká pauza, ale nyní se již poměry uvolnily a příznivci výtvarného umění se mohou touto pohádkovou expozicí kochat až do konce května s tím, že dernisáž za účasti autorky se uskuteční ve středu 27. května v 18 hodin. Není hezčích pohádek, než jsou ty, které píše sám život. To na známého dánského pohádkáře sedí dokonale.

Je jedním z mála, který se možná vlivem svého nelehkého životního osudu nedobírá programově k dobrým koncům, jak bývá u pohádek obvyklým stereotypem. V úvodním slovu vernisáže to ostatně zmínila dcera malířky Adriana. „Spisovatel byl schopný vyobrazit krutou realitu.“ Vždy totiž našel ve společnosti drobnost, která odhalovala skutečnost, že svět není dokonalý.

„Psal pohádky dětem na dobrou noc a dospělým nedal spát,“ uvedla Adriana a upozornila, že i ona se stala předlohou Malé mořské víly z proslulé Andersenovy pohádky, ztvárněné svou mámou. „Splnil se mi můj životní sen stát se pohádkovou postavou, kdy si ale nejsem jistá, jestli je to čarodějnice nebo princezna,“ prohlásila s úsměvnou nadsázkou dcera.

Ale zpět k vystavenému dílu „černé malířky“ Aleny Valentové, jež před publikem na vernisáži předstoupila, jak jinak než v oblíbeném černém odění. Ilustrace podle ní vznikly během dvou měsíců, což považuje za velmi krátký termín, ale zvládla to z malířského hlediska bezesporu s přehledem. K Andersenovým pohádkám se dostala už v dětství přes její nejoblíbenější – Děvčátko se sirkami.

„Tato pohádka mi strašně utkvěla v hlavě. První dojem může doprovázet smutek z krutého osudu holčičky, ale ve skutečnosti to má paradoxně šťastný průběh, když se znovu v nebi setká se svou babičkou,“ řekla malířka. Když si předtím, než se pustila do vlastních ilustrací, prohlížela práce svých předchůdců, všimla si, že se vyhýbali negativním emocím.

„To jsem nechtěla udělat. Když si někdo prohlíží mé ilustrace, chci naopak, aby si všiml těch nepříjemných fází. Je to moje vlastní interpretace Andersenových pohádek,“ vysvětluje autorka, která do svých ilustrovaných pohádek vtáhla svou rodinu včetně dcery i manžela Adama.

„Bylo jasně cílené, že je do něčeho takového zapojím. Když už ztvárňuji nějaké postavy, tak k nim potřebuji mít vztah. Dříve byly postavy smyšlené, ale postupem času do příběhu vtěluji rodinu, protože se mi to mnohem lépe maluje. Navíc oni do těch pohádek neuvěřitelně pasují,“ prozradila Valentová, které by udělalo obrovskou radost, kdyby ji nějaké knižní nakladatelství oslovilo s výzvou ilustrovat Andersena. „Ilustrovat knížky byl vždycky můj sen,“ dodala trutnovská malířka, která se výtvarně i osobně sžila s dánským pohádkářem.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš