Středa

17. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Děti ze „zušky“ svou výtvarnou řečí poznávaly Trutnov v jeho náruči

30. 5. 2020

page.Name
Nejen poznávat „řemeslo“, tedy různé výtvarné techniky a postupy, ale hlavně jich užívat k vyslovení se prostřednictvím výtvarné řeči. To znamená, napojit se na atmosféru a náladu či vnitřní smysl kresleného. To je cílem celoročního projektu trutnovské základní umělecké školy V náručí Trutnova.

Žáci výtvarného oboru učitelky Zdislavy Holomíčkové pracovali nejen v městském terénu, ale pomocí projekce fotodokumentace se přenesli i do vzdálenějších cílů. Nyní byl tento projekt uzavřen a práce žáků budou bez vernisáže k vidění na stejnojmenné výstavě od pondělí v Galerii Hippo Foto v Bulharské ulici, a to až do 13. července.

Podle učitelky běžně nikdo z dětí nemá úplné povědomí o tom, co všechno je dnes Trutnov. „Náš celoroční výtvarný projekt měl za cíl to změnit, u vědomí toho, že opravdu milovat můžeme pouze to, co jsme poznali,“ uvedla. Žáci se tak vypravili za svým výtvarným dobrodružstvím k řece Úpě, do areálu pivovaru, kostela, ulic či do očím skryté zahrádky ve středu města…

Fotodokumentace je zase zavanula do Anenských lázní, Bojiště, Libče, Stříteže či Studence. Z takto zprostředkované „vycházky“ si pak děti vybíraly, o čem by samy chtěly vyprávět. Z každého tímto způsobem navštíveného místa či vesničky je na výstavě letmé pozdravení v podobě jednoho lehce komentovaného skla. Každý výlet je zpracován jinou technikou, například kresbami tužkou, uhlem, tuší, pastelem, nebo olejomalbou, linorytem, suchou jehlou, froasáží, plastelínovou malbou a podobně.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv ZUŠ