Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Muzeum prodloužilo obrazovou exkurzi do trutnovské minulosti

27. 5. 2020

Muzeum prodloužilo obrazovou exkurzi do trutnovské minulosti 0 snímků
Nestihli jste si kvůli koronavirové krizi prohlédnout náměstí, ulice, park, návrší nad městem i nesčetná malebná zákoutí, jak je zachytili výtvarní umělci? Nevadí. Muzeum Podkrkonoší prodloužilo výjimečnou expozici Trutnov v malířských a grafických dílech. Šedesátku obrazů a kreseb ponechalo veřejnosti přístupnou až do 14. června.

Ukazují, jak výtvarníci malovali Trutnov. Někteří podle skutečnosti, jiní trochu fantazírovali. Nejstarší vystavený obraz je z dvacátých let 19. století, nejmladší z devadesátých let 20. století. Co kus, to mimořádný exponát. Každý má čím zaujmout.  Dávno zaniklé domy a uličky. Pole a louky na místech, kde dnes stojí domy. Trutnov skutečný, ale mnohdy i smyšlený, protože autoři si ho prostě tak trochu vylepšili po svém.

Unikátní expozici připravilo muzeum k 760. výročí od první písemné zmínky o Trutnově. Výstava je sestavená z děl malířů a grafiků, které má muzeum ve sbírce. "Z 19. století je připomenuta tvorba Ignatze Russe, Petra Russe, Ignatze Fiedlera, Václava Kretschmera či Josefa Kirschnera. Z umělecké tvorby první poloviny 20. století nechybějí trutnovské motivy v dílech Wenzela Labuse, Josefa Seiferta, Josefa Polze nebo Bedřicha Mudrocha," uvedl ředitel muzea Vlastimil Málek.

Značnou pozornost přitahují i obrazy výtvarníků, kteří zachytili Trutnov ve druhé polovině 20. století. "Tedy Josefu Šabackému, Karlu Kratochvílovi, Karlu Kapounovi, Jaroslavu Otmarovi, Jiřímu Bergrovi či Miloši Trýznovi," upozornil Málek.

 čtěte také: Jak výtvarníci malovali Trutnov?


(pac, tz-vma)
pavel@trutnovinky.cz

Foto: Miloš Šálek