Středa

27. září 2023

Nyní

18°

Zítra

16°

Svátek má

Muzeum prodloužilo obrazovou exkurzi do trutnovské minulosti

27. 5. 2020

Muzeum prodloužilo obrazovou exkurzi do trutnovské minulosti 30 snímků
Nestihli jste si kvůli koronavirové krizi prohlédnout náměstí, ulice, park, návrší nad městem i nesčetná malebná zákoutí, jak je zachytili výtvarní umělci? Nevadí. Muzeum Podkrkonoší prodloužilo výjimečnou expozici Trutnov v malířských a grafických dílech. Šedesátku obrazů a kreseb ponechalo veřejnosti přístupnou až do 14. června.

Ukazují, jak výtvarníci malovali Trutnov. Někteří podle skutečnosti, jiní trochu fantazírovali. Nejstarší vystavený obraz je z dvacátých let 19. století, nejmladší z devadesátých let 20. století. Co kus, to mimořádný exponát. Každý má čím zaujmout.  Dávno zaniklé domy a uličky. Pole a louky na místech, kde dnes stojí domy. Trutnov skutečný, ale mnohdy i smyšlený, protože autoři si ho prostě tak trochu vylepšili po svém.

Unikátní expozici připravilo muzeum k 760. výročí od první písemné zmínky o Trutnově. Výstava je sestavená z děl malířů a grafiků, které má muzeum ve sbírce. "Z 19. století je připomenuta tvorba Ignatze Russe, Petra Russe, Ignatze Fiedlera, Václava Kretschmera či Josefa Kirschnera. Z umělecké tvorby první poloviny 20. století nechybějí trutnovské motivy v dílech Wenzela Labuse, Josefa Seiferta, Josefa Polze nebo Bedřicha Mudrocha," uvedl ředitel muzea Vlastimil Málek.

Značnou pozornost přitahují i obrazy výtvarníků, kteří zachytili Trutnov ve druhé polovině 20. století. "Tedy Josefu Šabackému, Karlu Kratochvílovi, Karlu Kapounovi, Jaroslavu Otmarovi, Jiřímu Bergrovi či Miloši Trýznovi," upozornil Málek.

 čtěte také: Jak výtvarníci malovali Trutnov?


(pac, tz-vma)
pavel@trutnovinky.cz

Foto: Miloš Šálek