Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

20°

Zítra

21°

Svátek má

Školní orchestr Musica Candida natočil videoklip přes mobily

7. 5. 2020

page.Name
Tak to se povedlo! Školní soubor Musica Candida ze Základní umělecké školy v Trutnově nezahálí ani v době, kdy se nemůže scházet ke klasické výuce. Žáci ze svých domovů pod vedením Michaely Fiedlerové a Lukáše Červeného online nacvičili a nahráli společný klip. Ve videu s písní Justina Timberlake Can´t Stop The Feeling je zachycený celý orchestr, přičemž klip je vytvořen ze čtyřiceti nahrávek.

„Dlouho jsme přemýšleli, jak vyučovat orchestr na dálku. To jde při počtu našich žáků opravdu dosti těžko. Líbila se mi videa profesionálních těles či různých orchestrů z konzervatoří a Lukáš přišel s tím, že bychom to taky mohli zkusit,“ uvedla vedoucí a dirigentka orchestru Michaela Fiedlerová, jak že vznikl nápad natočit videoklip.

Situace ohledně pandemie koronaviru také od začátku nasvědčovala tomu, že orchestr už v letošním školním roce nevystoupí. Motivace u všech tak přirozeně každým okamžikem padala prudce dolů.

„Myslím, že podobné projekty jsou nesmírně důležité, protože výsledek nejenže potom, doufejme, udělá radost lidem, kteří by se normálně přišli bavit na koncert, ale i žákům dodá pocit, že nic není ztraceno a dá se něčeho smysluplného dokázat, přestože podmínky nejsou zrovna lehké,“ poukázal Lukáš Červený. Ten v orchestru vede dechovou část, zatímco Michaela Fiedlerová je vyučující smyčcového souboru.

Jak bylo řečeno, inspirací k vytvoření klipu se stala již vzniklá videa různých orchestrů či seskupení. „Konkrétně mě hodně oslovil klip k písni Hned teď Richarda Krajča, ke kterému si natočil sám i doprovodný klavír a perkuse,“ pronesla Michaela Fiedlerová. Frontman skupiny Kryštof nebyl samozřejmě jediným interpretem, jenž se vydal touto cestou. Podle vedoucí trutnovského souboru je prima, že si hudebníci takto „pomohli“ a rozdávali lidem radost i sami za sebe, když se nemohli sejít s celou kapelou.

Ve videu žákovského orchestru Musica Candida se představují téměř všichni jeho stávající členové a oba vyučující. Bez váhání se také přidalo několik absolventek (Jana Brusová, Míša Obstová, Kája Klempířová, Danča Nováčková, Áďa Ščudlová, Vendy Mračková a Nela Brožková). „Holky nám vypomohly a zapojily se, i když některé z nich už ani nejsou v současné chvíli v Trutnově,“ potěšil zájem Michaelu Fiedlerovou.

Na ZUŠce se rozhodli tento školní rok zaměřit na populární hudbu. Vánoce „oslavili“ popově a chtěli v tomto duchu pokračovat i ve druhém pololetí. Ze stávajícího programu, který je náročný, by se však do klipu jen těžko něco realizovalo. „Nejprve jsme tedy museli vybrat novou píseň, která by se jednak žákům líbila a jednak by nebyla až tak těžká na nácvik doma,“ poznamenala Fiedlerová. S žáky tak zvolili píseň Justina Timberlake Can´t Stop The Feeling. „Je nabitá pozitivní energií, které v této době není nikdy dost,“ dodala ještě, proč padla volba na song z repertoáru amerického zpěváka a herce.

Samotné nacvičování písně pak probíhalo tak, jak jsou učitelé a žáci standardně zvyklí. Připravily se noty, udělaly smyky a vše se rozeslalo jednotlivým žákům, aby se písničku naučili. A pak tedy i natočili. První přišla na řadu rytmika (bicí, basa a klávesy). „Kluci svá videa velmi rychle natočili a z nich se potom vytvořila základní nahrávka, kterou si všichni doma pustili do sluchátek a při tom natočili na mobil, jak hrají svůj part,“ přiblížila vývoj klipu Michaela Fiedlerová.

Každý žák pak svou část poslal Lukáši Červenému a ten, jelikož ovládá i techniku střihače, dokázal vše zkompletovat do jednoho videa. Se vším všudy nacvičování a natáčení klipu trvalo asi šest týdnů a na výsledek se můžete podívat právě teď.

 

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz