Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Fotografka Hurdálková na tripu, na krajinu pohlédla očima ptáků

4. 1. 2020

Fotografka Hurdálková na tripu, na krajinu pohlédla očima ptáků 0 snímků
Její fotografie zaujmou na první pohled. Jsou působivé, protože pohled na krajinu není snímán ze země, ale z výšky tak, jak ji vidí jenom ptáci. Trutnovská fotografka Lenka Hurdálková, od roku 2014 členka zdejšího fotoklubu KDÚ, totiž při tvorbě snímků pro svou autorskou výstavu Na tripu v jídelně zdravé výživy Mates vsadila na dron.

Toto na dálku řízené bezpilotní letadlo jí umožnilo podívat se na svět z kouzelné ptačí perspektivy. Název expozice Na tripu není v tomto případě odvozen od označení halucinogenní drogy LSD, ale od anglického výlet. A právě výlety s fotoaparátem v ruce jsou pro Hurdálkovou přírodním ateliérem přesně podle jejího hesla – Všude dobře, tak co doma.

Její krajiny netvoří pouze větší celky, ale také rozmanité minimalistické detaily. Jak výstižně na vernisáži řekl její kolega Ctibor Košťál „z krajiny si vyzobává to, co chce.“ Autorka za svými snímky cestuje s partnerem Jardou a synem Ríšou. Většina fotografií vystavených v Matesu vznikla na Moravě, konkrétně v Moravském Toskánsku, což je oblast u Kyjova, která svými terénními vlnami připomíná krajinu italského Toskánska.

Tato krajinná destinace není narušena výškovými budovami či komíny, občas jsou v ní zastoupeny solitérní stromy či kapličky. Hurdálková ale „nevytěžila“ jen tuto oblast, ale představuje rovněž lokality baltského pobřeží v Polsku a na stěnách lze najít i fotografie z Trutnova. Nejde však jen o hezké fotky, ale především, v případě autorky, o jedinečnost pohledu. Hlavními nástroje pak jsou světlo, stín, překvapivé až objevné kompozice se skládání barev a tvarů.

Fotografie vytvořené pomocí dronu však nejsou její jedinou cestou. „Baví mě dívat se okolo sebe přes hledáček a vidět svět trošku jinak než všedně. Ráda se toulám městy, když je zahalí tma a lampy svými žlutými prsty svírají jen nejbližší okolí, přírodou zhlížející se v nesčetných zrcadel kaluží a rybníků, nebo jen skládám střípky, které ve své osamělosti jsou běžné a všední, ale ve spojení s jinými se stávají zajímavou mozaikou,“ říká.

Podle jejího pohledu vidět neznamená umět ukázat. „To asi zjistil každý, kdo se kdy snažil něco zajímavého vyfotit a výsledná fotografie nevypadala ani zdaleka tak, jak si ji představoval. I já se stále učím, mám svá oblíbená témata, ale nebráním se ničemu novému,“ dodává fotografka Hurdálková. Použití dronu ke své tvorbě její slova jenom potvrzuje.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš