Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Snímky nestora horolezectví Jana Červinky zavádějí do velehor

25. 1. 2020

Snímky nestora horolezectví Jana Červinky zavádějí do velehor 0 snímků
Přestože mu bude v červnu už 90 let, vypadá mnohem mladší, je čilý, stále mu to pálí a je nezdolný jako velehory, kterým zasvětil svůj život. Jan Červinka z Vrchlabí, přední představitel československého horolezectví 20. století a v tomto ohledu skutečná legenda, prostřednictvím černobílých fotografií v přízemí Městského úřadu v Trutnově na výstavě Vzpomínky na velehory diváka provádí dobrodružnými poutěmi horolezeckých expedic.

„Stejně jako před deseti lety, kdy jsme mu tady dělali výstavu, pan Červinka i dnes vyběhl svižně schody galerie a domluvil si s námi tu letošní. Jsem upřímně dojatá, že se vlastně na jeho fyzickém ani psychickém stavu nic nezměnilo. Stejně tak se nezměnilo nic na jeho fotografiích. Pořízeny byly za neuvěřitelných podmínek, pro nás už dnes s nepředstavitelným vybavením a fotografickou technikou. Na jeho snímcích se ukazuje, že dobré umění nestárne,“ řekla při vernisáži ředitelka galerie Lucie Pangrácová.

Červinka, který patřil mezi horolezeckou elitu, jež začala dobývat dosud nezdolané vrcholy po celém světě, uvedl, že měl doma dvě krabice negativů. „Když jsem byl na měsíc v lázních, tak jsem je třídil. Vybral sérii zhruba sta fotografií a z nich vznikla tato výstava,“ prozradil člen elitního Československého horolezeckého družstva v letech 1950 až 1976 a účastník nejdůležitějších poválečných národních expedic. Pro milovníky horolezectví a příznivce kvalitních fotografií zaznamenávajících historii a atmosféru expedičního horolezectví je to neobyčejná podívaná.

Nejstarší vystavený snímek má neuvěřitelných pětašedesát let. Je z roku 1955 a zachycuje odpočívající horolezce na vrcholku hory Mont Blanc. Šlo tehdy o první zahraniční výpravu československého reprezentačního družstva do Alp. „Vylezli jsme nahoru z italské strany takovou těžší cestou. Tenkrát jsem měl půjčený fotoaparát Leica, protože jsem tehdy žádný nevlastnil. Snímky formátu 24 krát 24 byly ze svitkového filmu,“ zavzpomínal Červinka.

Velmi cenné jsou i další fotografie, v nichž legendární horolezec diváka zavádí nejen do Alp, ale i například na Kavkaz či do Himálají, kde v roce 1987 po natáčení celovečerního filmu zcela sám vystoupil do Jižního sedla a ve výšce 7750 metrů nad mořem pořídil zcela unikátní záběry. Další snímky pocházejí z výstupu na vrchol Hindúkuše v Afghánistánu a z dalších proslulých „kopců“.

O nezdolnosti tohoto horolezce při vernisáži promluvil i autor úvodního slova, trutnovský fotograf a cestovatel Vladimír Groh. Tem mimo jiné řekl, že se ho Červinka vyptával, kde všude byl. „Pak jsem se ho zeptal já. On mi úplně v klidu sdělil, že vylezl na Mont Blanc a vzal s sebou dceru, která tam ještě nebyla. Nutno upozornit, že mu bylo 76 let, což je naprosto neuvěřitelné,“ kroutil hlavou Groh s tím, že Červinka přes svůj pokročilý věk vypadá pořád stejně.

Během řady významných expedic se horolezec Červinka seznámil s režisérem Bedřichem Rogerem, a nímž spolupracoval jako druhý kameraman, a zejména pak s fotografem Vilémem Heckelem, se kterým jej pojilo blízké přátelství až do jeho tragické smrti na Huascaránu v roce 1970. „Červinka se považoval v prvé řadě za horolezce. To, co se naučil od svých přátel Heckela a Rogera, v něm probudilo potřebu při expedicích fotografovat,“ připomenul Groh horolezcovu důležitou součást aktivního života.

Horolezecká kariéra Jana Červinky trvala dlouhé tři čtvrtě století. Byl vyznamenán titulem Zasloužilý mistr sportu, obdržel mnoho dalších ocenění a uznání, mimo jiné Cenu za celoživotní dílo. Byl také zařazen do Síně slávy vrchlabského sportu.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Ctibor Košťál, Hynek Šnajdar