Pondělí

15. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Uffo uvede premiéru Růžového samuraje. Na svět mu pomohly děti

20. 1. 2020

page.Name
Unikátní multižánrové představení naservíruje publiku trutnovské Uffo. V úterý uvede premiéru inscenace známé choreografky Jany Burkiewiczové Růžový samuraj / Příběh zuřivého větru.

Příběh hledající nového hrdinu spojuje několik uměleckých žánrů. Kromě současného tance, prvků nového cirkusu a fyzického divadla ho tvoří také hudba a zpěv. „Na pódiu budou dva muzikanti a čtyři performeři, plus se k nim přidává v jedné scéně operní pěvec. A tím bude ředitel Uffa Libor Kasík, vystoupí v roli Světlonoše,“ uvedla režisérka a choreografka Jana Burkiewiczová.

Přípravu představení výrazně ovlivnily děti. Mezi nimi totiž autorka při workshopech sondovala, kdo je pro nejmladší generaci hrdinou. A překvapivě nezvítězili nějací spidermani nebo supermani, ale zaujal Růžový samuraj. „Děti psaly slohové práce, kreslily, vyprávěly. V jedné z prací jsme narazili na kresbu růžového samuraje. Bojovník s mečem v ruce, zahalen do růžové, která je symbolem čistoty, nevinnosti a touhy po dokonalosti,“ vysvětlila Burkiewiczová ze souboru Burki & COM.

Silný a nepřemožitelný bojovník s mečem v ruce (zahalený do růžové) je pro umělce symbolem čistoty, nevinnosti a touhy po dokonalosti. „Je tajemný, nevyzpytatelný a potkat jej mohou jen vyvolení,“ naznačila Burkiewiczová.

Hledání hrdinů nebylo jen součástí dětských workshopů. Objevuje se jako základní dramaturgická linka i v představení. „Stále zkoumáme pojem hrdinství v současné společnosti. Stále se ptáme, jestli v současnosti hrdiny potřebujeme a jestli jsou mezi námi. Chci, aby se diváci nechali představením unést, aby prožili dobrodružství, při kterém pocítí radost i úzkost. Chci, aby na chvilku zapomněli na okolní svět. Přála bych si, aby uvěřili tomu, že hrdina se skrývá v každém z nás,“ řekla Burkiewiczová.

Příprava Růžového samuraje se odehrávala v rámci tzv. letní rezidence v Uffu. „Pracovalo se nám v Trutnově moc dobře. Za devět dní se nám podařilo nahodit kostru celého představení, což rozhodně není běžné,“ chválila režisérka.

Představení ještě není úplně beznadějně vyprodané. Vstupenky je možné ještě dnes i zítra koupit buď přímo v recepci Uffa nebo na jeho webových stránkách.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Vojtěch Veškrna