Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Zelené obrazy malíře Daňka diváka vtahují do lesních zákoutí

23. 1. 2020

Zelené obrazy malíře Daňka diváka vtahují do lesních zákoutí 0 snímků
Bravurní realistická malba. To je charakteristický a nepřehlédnutelný znak krajinářské tvorby malíře Zdeňka Daňka (42), absolventa ateliéru klasických malířských technik profesora Zdeňka Berana na Akademii výtvarných umění v Praze, který své rozsáhlé dílo představuje na výstavě Zelené obrazy v Galerii Uffo v Trutnově.

Malíř, a takových v dnešní době není mnoho, deset let vycházel ze svého ateliéru do plenéru zámecké obory v Cholticích nedaleko Pardubic, aby tam zachytil zanikající dubový park obklopený mladší vegetací. Vzniklo tak dílo, které je působivým dokumentem umírajícího porostu, který dříve nebo později projde revitalizací. Daněk na „místo činu“ docházel vždy od jara do podzimu, hlavně ve dnech bez prudkého slunečního světla.

V trutnovské galerii, na stěně, která je pro to jako stvořená, tak vytvořil monumentální panorama na sebe zdánlivě navazujících Zelených obrazů. „Obrazy na sebe nenavazují chronologicky, ale přece jenom tvoří jeden panoramatický celek. Udělám obraz, k němuž připojím další z jiného trochu vzdáleného místa a kompoziční systémy se tak úplně zpřeházejí,“ řekl autor. 

Jak se malíř nechal slyšet, je to jedna z mála čistě krajinářských výstav, co udělal. „Jsem nadšený z toho, jak ty obrazy vidím všechny pohromadě. Je málo takových galerií, jako tady v Uffu, kde by ty obrazy šly tímto způsobem vystavit,“ uvedl Daněk, který se samozřejmě věnuje i jiné malířské tvorbě. „Nemaluji jenom krajiny, ale také komponované obrazy v ateliéru na různá témata,“ potvrdil. Podle Aleše Rezlera, autora Daňova medailonku, malíř jako krajinář navazuje na hluboce zakotvenou tradici tohoto druhu malby v českém umění.

„Krajina sama nebo přírodní výseče jsou však pro něj spíše námětem ke zkoumání na poli malby,“ upozornil. Součástí výstavy jsou také Daňkovy skici. Krajinářskou malbu přenáší na dřevěné desky a jejich hladký povrch mu umožňuje přesnou hladkou malbu. „Malovat tyto obrazy pro mě představuje splněný sen. Vždy jsem pociťoval absenci takových obrazů a toužil jsem možná až dětinsky po místnosti plné zelených obrazů,“ dodal Daněk.

Ředitel Uffa Libor Kasík při vernisáži poznamenal, že Daňkova krajinářská výstava je poměrně specifická. Na mysli měl právě to, že malíř vytvořil krajinu, která je poprvé vystavena právě v tomto panoramatickém duchu. „Tato stěna k tomu vybízí a je k tomu naprosto ideální. Když to nyní vidím v celku, mám z toho velkou radost,“ nechal se slyšet ředitel Kasík. Jeho slova potvrdil i návštěvník výstavy Martin Novotný, který byl tímto ztvárněním krajiny unešený. „Obrazy přímo lákají ke vstupu do lesních zákoutí.“ Výstava potrvá do 18. února.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Lenka Šálková