Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

11°

Svátek má

Obdivuhodný počin, fascinuje budoucí galerie sochařku Skavovou

17. 11. 2020

page.Name
Záměr manželů Kasperových vybudovat v bývalé elektrárně v Poříčí Centrum současného umění zaujal i známou trutnovskou sochařku, držitelku Kulturní ceny města Trutnova a kurátorku Galerie Uffo Paulinu Skavovou.

„Měla jsem tu čest a mohla jsem nedávno na vlastní oči vidět, kam směřují vize a skutky manželů Kasperových. Je to obdivuhodný počin. Pro mě osobně je fascinující, jakým způsobem lze oživit místo s nějakou historií a vnuknout mu novou tvář a duši,“ přiznala.

Všimla si například nadšení, které pro nevšední záměr manželé Kasperovi sdílí. „Je to neotřelé a velkorysé. Svědčí to také o určité ušlechtilosti, o ochotě investovat čas a prostředky do vznikající umělecké instituce. Pro někoho je to naprosto nepochopitelné, ale umění a kultura často vypovídají o náladě ve společnosti a o našem duševním rozpoložení. Pro naši budoucnost je to nepostradatelné. To, co je nyní, bude jednou naše historie,“ uvedla sochařka.

Další klíčovou věcí je podle ní dobře promyšlený plán. „Myslím, že pan Kasper má jasné představy a k jejich naplnění mu pomůžou lidé, které do projektu přizve a bude ochoten s nimi spolupracovat. V českém prostředí je spousta schopných odborníků, je z čeho vybírat. Přeji mu šťastnou ruku při výběru,“ vzkázala.

V Česku si všimla i dalších srovnatelných projektů. Například Telegraph v Olomouci či nově vznikající Kunsthalle v Praze. „Díky takovýmto projektům, za kterými vždy stál nějaký osvícený mecenáš, máme dnes skvělé umělecké sbírky. Umění se tak stalo pro mnoho lidí, kteří ve svém pracovním a profesním životě dosáhli úspěchu, nedílnou součástí a smyslem jejich života,“ upozornila.

Dovolila si dokonce odhadnout, jakou má projekt Centra současného umění EPO 1 budoucnost. „Myslím, že skvělou. Nechme se překvapit,“ poznamenala sochařka Paulina Skavova.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: archiv Pauliny Skavove