Neděle

14. dubna 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Ocelový jezdec „přicválal“ na náměstí a okamžitě vyvolal diskuzi

24. 11. 2020

Ocelový jezdec „přicválal“ na náměstí a okamžitě vyvolal diskuzi 0 snímků
Zhruba tři metry vysoká a dvě a půl tuny vážící socha Ocelového jezdce, která vznikla ze spolupráce sochaře Michala Gabriela a firmy Kasper Kovo, je od pondělního rána novým uměleckým prvkem na Krakonošově náměstí. Do centra se přesunula z Bojiště, kde byla v srpnu slavnostně odhalena při festivalu Artu Kus. Na náměstí je umístěna pouze dočasně.

„Na Bojišti by Ocelový jezdec uvízl na celou zimu, a tak už dopředu jsme s panem Kasperem uvažovali o tom, že než bude cestovat někam dál po dalších místech, rádi bychom si ho vyzkoušeli i v interiéru města. A samozřejmě náměstí je pro to ideální,“ uvedl sochař Michal Gabriel při pondělní instalaci. Ta začala v sedm hodin ráno cestou z Bojiště a za necelou tři čtvrtě hodinku už si první kolemjdoucí fotili sochu na náměstí. „Stihli jsme to na poslední chvíli, pak bude cesta zablokovaná vánoční výzdobou,“ dodal Gabriel.

Socha, která je vyrobena z centimetrových nerezových segementů, byla usazena na prostranství mezi kašnu a Starou radnicí. „Místo jsme vybrali i s ohledem na požadavek Technických služeb, které tady potřebují místo na prohrnování sněhu,“ poznamenal autor. Vzhledem k tomu, že od minulého týdne stojí v horní části náměstí vánoční strom, jednalo se prakticky o jediné vhodné místo.

Jak dlouho tady Ocelový jezdec bude stát? „Zatím nemáme žádný plán, počítám, že nějakou dobu tu zůstane. Uvažujeme ale o tom, i když jsme to ještě úplně neřešili, že Praha 6 by ráda vyměnila zapůjčený Asteroid, takže by se pak socha mohla přesunout tam,“ prozradil Gabriel, že Ocelový jezdec by mohl nahradit další jeho dílo - třímetrový a třítunový meteorit - na Vítězném náměstí.

Ale než se tak stane, můžete si momentálně na Krakonošově náměstí prohlédnout čtyři sochařské monumenty – Krakonoše na kašně, sloup se sousoším Nejsvětější Trojice, sochu císaře Josefa II. a Ocelového jezdce.

čtěte také:


„Ocelové sochy jsou úplně jiné a lidé i jinak vnímají tu jejich zvláštní formu, kterou jsou udělané. Jedná se o takové světelné odlehčení sochy, kdy si vlastně vůbec nikdo neuvědomuje rozměry a váhy, v nichž se ta socha pohybuje. To vidíte například v porovnání s Krakonošem, který je bronzový - tmavý, takže působí těžce. Zatímco jezdec vypadá jako nějaký zhmotněný hologram,“ vysvětluje Michal Gabriel.

Na Bojišti byl Ocelový jezdec velmi oblíbený a k autorovi se dostalo spoustu fotek, jak na něm děti dělají různé holubičky a další legrácky. „Očekávám, že po soše lidé polezou i tady, ale samozřejmě je k tomu nevyzývám. Je to socha. Vědí všichni, že na to lézt nemají. Důvod ale není ten, že by ji snad poškodili, to je téměř nemožné, ale aby nespadli a neublížili si. Tady by pády asi bolely víc,“ uzavřel známý sochař.

Jakmile jsme fotografii sochy umístili na náš Facebook, okamžitě se pod příspěvkem rozjela živá diskuze.

Výňatek z komentářů na Facebooku

Zuzanka Nováková
Moc se mě líbí jak podporujete umělce
Sochy jsou nádherné je to krásné zpestření města
Jsem z Náchoda u nás se nic takového neděje

Jakub Beránek
Socha krásná, kdo to dělal má šikovné ruce a pokud by se v Trutnově, či jeho okolí konala výstava koní, neb dostihový závod,bylo by to vkusné a tématické... každopádně před Vánoci by bylo na místě spíše dílo Vánoční...

Klára Bartáková
Umění nemá hranic, ale je třeba přemýšlet, kam se to hodí a kam ne.

Jaroslav Prouza
Zlatý kříž ve Vrchlabí…

Pavla-Lady OfShadow
Škoda tech "rukou",ukotvení by určitě šlo i jinak. Ale vcelku je pěkný, ten kůň. Ja čekám, až pan Kasper udělá trutnovského draka, protože lev je dokonalý

Maxmilian Gábi May
Mně to přijde jako příjemné zpestření. Lidé nad sochou přemýšlí, mluví o ní. Děti se budou chtít vyfotit. Aspoň je trochu veseleji, ne?

Mia Kosackova
stromek sem branila, ale tohle uz je moc

Markét Jay
Já žasnu, jak jsou lidi zlí... Chtěla bych celkem vidět, co všichni ti, kteří tu zvrací, za celý život vytvořili... Umění je neomezený obor a opravdu mu nemusí rozumět každý... Už asi celému národu hrabe.

Valdemar Nývlt
No pořád lepší než holý, růžový medvěd(lední).

Ondřej Bednařík
Sochy ve městě - vždy s přehledem nejvíc komentů. Galerie ví, jak na to.

Jarda Hartl
Nevím zda to považovat za ozdobu, ale někomu se to líbit může.

Pavel Stibbe
Tohle vystavování soch po městě je super nápad a trochu nám to tu oživí. Ne každá socha je ale povedená. Kůň je pěkný, ale tomu "Slendermanovi" na něm skutečně nerozumím.

 

OCELOVÝ JEZDEC sochaře Michala Gabriela se počínaje dnešním ránem stal na nějaký čas novou ozdobou Krakonošova náměstí. #trutnovinky

Zveřejnil(a) Trutnovinky dne Neděle 22. listopadu 2020


Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek