Středa

24. července 2024

Nyní

17°

Zítra

13°

Svátek má

Kultura žije! Muzeum zve na Vánoce, Uffo na Tolarovy sochy z recyklátů

4. 12. 2020

Kultura žije! Muzeum zve na Vánoce, Uffo na Tolarovy sochy z recyklátů 25 snímků
Pozvolna se po nucené covidové pauze vrací k životu trutnovská kultura. Dnešním lákadlem byly například expozice připravené Muzeem Podkrkonoší a Galerií Uffo. Přístupné jsou za přísných hygienických opatření. Povinné jsou roušky, rozestupy, počty návštěvníky regulují průvodci.

Hned ve čtvrtek, jak vláda uvolnila zákazy pro galerie a muzea, obnovila provoz dvě ze tří nejznámějších trutnovských výstavních míst. Obě přitom zohledňují stanovené limity - využít totiž můžou zhruba jen čtvrtinu své kapacity. "Přijít může maximálně skupina deseti lidí, snažíme se, aby na každého vyšlo 15 metrů čtverečních. Návštěvníci musí dodržovat rozestupy a nosit roušky," upozornil Vlastimil Málek, ředitel Muzea Podkrkonoší v Trutnově.

K atraktivním dlouhodobým expozicím dnes muzeum navíc přidalo zcela novou výstavu nazvanou Šťastné a veselé Vánoce. Tvoří ji převážně betlémy z přelomu 19. a 20. století, skleněné a papírové vánoční ozdoby z padesátých a šedesátých let, saně a sáňky. "Jedním z cenných exponátů jsou sáně od výrobce Franze Fucknera z Trutnova-Babí, tehdejšího Trautenbachu, které muzeu poskytl Milan Postrach," upřesnil Málek.

Výstava rovněž popisuje sváteční zvyky, například jako uctívaní svatých, výrobu vánočních ozdob nebo výrobu tradičních pokrmů. "Návštěvníci také zjistí, jak vypadal vrkoč nebo kdo to byl brusař," upozornila Petra Ondryášová, kurátorka vánoční výstavy. Ta potrvá až do 10. ledna 2021. Muzeum je přístupné denně kromě pondělí. Zavřené bude 24. a 25. prosince.

Příznivcům kultury se částečně otevřelo i Uffo. V galerii je k vidění nová výstava Con Vex Cave sochaře Benedikta Tolara, proslulého recyklováním běžných, ale už nepotřebných věcí na umělecká díla. V exponátech jsou rozpoznatelné fragmenty aut, vany, nebo satelity zalité do laku. "Věci, které by za normálních okolností skončily na smetišti nebo na skládce, Benedikt přetváří do estetických uměleckých artefaktů," uvedla kurátorka uffáckých výstav Paulina Skavova.

Expozice Tolarových soch trvá do 5. ledna 2021. Aktuálně je přístupná podle otvírací doby recepce Uffa. Tedy v pondělí od 8 do 18 hodin, úterý, středu a čtvrtek od 8 do 16 hodin, a v pátek od 8 do 14 hodin.

Mimo provoz naopak zůstane až do konce roku Galerie města Trutnova. Když musela zavřít kvůli covidu, pustila se do rekonstrukce interiéru. "Výměnu světelného systému ve všech veřejných prostorách galerie, která měla být původně provedena ve čtyřech etapách zasahujících až do následujícího roku, jsme se vzhledem k aktuální situaci rozhodli realizovat najednou," vysvětlilo vedení galerie na Facebooku.

Otevřít by měla galerie v lednu 2021. 

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek