Středa

17. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Čtyřlístek na Mládežce aneb Listovací večer se slavným komiksem

15. 10. 2020

Čtyřlístek na Mládežce aneb Listovací večer se slavným komiksem 0 snímků
Fifinka, Myšpulín, Bobík a Pinďa. Hrdinové dětského komiksu Čtyřlístek ožili v neděli v kinosálu na ZŠ Mládežnická. Díky Listování. Herecká partička z cyklu scénického čtení totiž zaměřila pozornost na nejdéle vycházející český komiks. Čtyřlístek je tady už 51 let a jeho unikátnost spočívá v tom, že od roku 1969 oslovuje již několikátou čtenářskou generaci.

Zakladatel Listování Lukáš Hejlík si tohle turné vysnil a vymyšlené bylo tak, že představení bude situováno jen pro diváky z dvaadvaceti nejvěrnějších scén. Trutnov je jednou z nich. Za čtyři roky se vypracoval mezi listovací bašty a ukázalo se to i v neděli, kdy jen pár hodin před stopkou pro kulturu, v souvislosti s covidovými opatřeními, bylo hlediště z velké části zaplněné.

Lukáš Hejlík jako vynalézavý kocour Myšpulín, Pavel Oubram v roli zajíce Piňdi, Alan Novotný coby prasátko Bobík a Věra Hollá ztvárnila psí fenku Fifinku.

„Všehovšudy jsme se společně viděli asi jen čtyřikrát,“ prozradil Lukáš Hejlík, jak probíhalo zkoušení představení. On měl na starosti sestavit kostru vystoupení, zatímco příběhy, co budou hrát, dával dohromady Pavel Oubram. „Je to strašně těžký klíč, jako vždycky v Listování. Musíte promyslet, jestli je to hratelné, jestli to má dobrou pointu, jestli se na to dá koukat i vizuálně, aby to nestálo jen na té ilustraci a mohli jsme to nějak přetavit,“ vysvětloval, podle čeho probíhal výběr dílů. Samozřejmě rozhodovalo i téma. „Chtěli jsme tam mít mimozemšťany, vynálezy a také něco, co by nám předznamenalo i ten feminismus, který se před turné strašně řešil i v médiích,“ povídal Lukáš Hejlík.

 

Na jevišti čtveřice z Třeskoprsk osvěžila díly s názvem Velké překvapení, Železný krtek či Jednorožec, do kterého zapojuje jednoho diváka z publika. V Trutnově padla volba na pořadatelku místního Listování Báru Chmelíkovou. Došlo i na jeden speciál - Dětem vstup zakázán. Jednotlivé příběhy pak herci „propletli“ dalšími vtipnými scénkami, kdy například nahlédli do kuchyně výtvarníkovi Jaroslavu Němečkovi a jeho ženě Lucii, jak vymýšleli postavy Čtyřlístku. A zároveň během hodinového pořadu zazněla fakta z historie i současnosti komiksu. Víte, že 27. listopadu vyjde jubilejní 700. díl Čtyřlístku?!

To další díl trutnovského Listování je naplánovaný na středu 11. listopadu, kdy ale půjde zase o trošku jiný večer, protože na besedu přijede investigativní novinář Tomáš Etzler a promítat se bude i jeho nový dokumentární film Nebe, který ukazuje na problematiku ústavů pro děti v Číně. Otázka je, jestli za měsíc už budeme moci za kulturou vyrazit.

Jak například projekt Listování poznamená aktuální covidová pauza? „Ve středu měla proběhnout premiéra knížky Soběstačný a tímto čtrnáctidenním omezením se nám ruší 44 představení, které se pokusíme přeložit, dejme tomu na prosinec, protože si nemyslím, že to bude čtrnáct dní,“ uvedl Lukáš Hejlík. Současně se však snaží s pořadateli komunikovat v duchu, aby představení nerušili a drželi lidi při vědomí, že se hrát bude. „Na druhou stranu se jim nedivím, protože situace je pro ně nejistá, takže mají můj obdiv,“ uzavřel.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš