Otto Štemberka napsal knihu o ztraceném světě hledačů
11. 10. 2020
Jeho nejnovější kniha se jmenuje Znamení hledačů. Zajímavě pojednává o ztraceném světě lidí usilujících o odkrytí tajemství našich hor, který už dnes laik jen těžko někde vypátrá. Není to fikce ani prvoplánová ezoterika. Převažují fakta a racionalita. „Samozřejmě jsem pracoval s pojmy jako alchymie, magie či astrologie, ale snažil jsem najít pohled, který by dnešnímu člověku mohl naznačit, jak to autoři starých kronik a dalších záznamů mohli myslet,“ tvrdí Štemberka.
Poukazuje například na tajemné vlachy, kteří v horách hledali vzácné nerosty. Ukazuje znamení v krajině označující místa, kde právě vlaši odkrývali tajemství hor. Věnuje se i zdánlivě zázračným nebeským úkazům či magickým praktikám. Kromě alchymistů zmiňuje i bylináře - laboranty, kteří dokonce utvořili v Krkonoších svůj cech. „Knížka není pouhou kompilací už dávno někde napsaných či řečených věcí. Snažil jsem se o stručný, ale co nejvíce nový pohled. Nechtěl jsem čtenáře zavalit množstvím informací, které pak stejně od četby spíše odrazují. Podrobněji se s dalšími skutečnostmi může čtenář seznámit v doporučené literatuře, jejíž přehled je v závěru knížky uveden,“ upozorňuje Štemberka.
Kniha vyšla v nakladatelství BOR a obsahuje 112 stran s bohatým obrazovým doprovodem. „Materiál pro ni jsem sbíral zhruba patnáct let. Pomáhali mi v tom přátelé ze spolku Trutnov - město draka - Pavel Zahradník, Zdeněk Semerád a Petr Kotyza, který vymyslel název a podobu obálky. Velkou pomocnicí byla i Eva Hrubá, která knížku prvotně sestavila,“ přiznává Štemberka. Koupit si ji čtenáři můžou v distribuci Kosmas, v trutnovské Galerii Draka a infocentru ve Staré radnici na Krakonošově náměstí.
Znamení hledačů je třetí samostatnou knihou Otto Štemberky. Loni vydal publikaci o historii brněnského, tedy vlastně trutnovského draka a před čtyřmi lety svoje reflexe z putování trutnovskou krajinou s názvem Místo draka. Podílel se i na dalších knihách - s Lubošem Rafajem kdysi vydali sbírku veršů a písňových textů, které doprovází dvě cédéčka kapely Raf a spol. pod názvem Časohled. S Radkem Doležalem a Jaroslavem Dvorským spoluvytvořili publikaci Dvůr Želené Hvězdy, kde vyšla sbírka Hüttelových pověstí poprvé knižně v češtině. Pravidelně, už sedm let, rovněž přispívá do badatelské ročenky O našich pokladech a přibližně stejnou dobu s přáteli přispívá do prestižního sborníku Logos.
Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Pavel Cajthaml a archiv Otty Štemberky