Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

25°

Svátek má

Schovám se, číhám a cvak! Lhoták fotografuje ptačí říši

19. 10. 2020

Schovám se, číhám a cvak! Lhoták fotografuje ptačí říši 0 snímků
Vyfotit volavku, čápa nebo sýkorku? To chce pořádnou výbavu a mimořádnou dávku trpělivosti. Krátce, ale výstižně popisuje trutnovský fotograf Milan Lhoták sérii snímků, z kterých sestavil expozici pro výstavní prostory v městském úřadě. Nazval ji Z ptačí říše.

Poprvé veřejně vyšel najevo Lhotákův fotografický koníček zhruba před rokem. V mapovém okruhu Vysočina uspěl s barevným snímkem Volavka. Vyfotil ji na rybníku Halín, v lesích kousek od Dobrušky. „Volavky jsou hodně plaché, fotograf se musí zamaskovat a čekat. Ale jen jsem se připravil, přiletěla. Nikde nikdo, jen volavka a klid,“ popsal moment, jak vítězný záběr vznikl.

Kromě maskování, profesionální zrcadlovky a teleobjektivu je ale při fotografování plachých vodních ptáků potřebná i trpělivost a štěstí na momentky. "Když mám kliku, tak mám za dvacet minut vyfoceno. Když se ale nedaří, tak sedím schovaný a zamaskovaný třeba půl dne a nevyfotím nic," přiznal Milan Lhoták.

Jeho snímky jsou jeden atraktivnější, než druhý. Například záběr na jeřába popelavého, jak se po poli rozbíhá k letu. Nebo fotografie černých čápů v hnízdě za deště. Rovněž snímek mladých labutí, jak se učí létat nebo záběr na černého čápa, který právě přinesl potravu mláďatům. "Sýkorku jak klove do zrnka jsem vyfotil na chatě. Prostě se schovám, číhám a cvak," uvedl.

Focení ptactva se věnuje přes dva roky. "Je to úplně něco jiného, než jsem dělával dosud," poukázal Milan Lhoták na další fotografické záliby - ženské akty.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek