Pondělí

27. května 2024

Nyní

16°

Zítra

16°

Svátek má

Artu Kus začíná! Bojiště bude žít čtyři dny festivalem, o lístky je zájem

20. 8. 2020

Artu Kus začíná! Bojiště bude žít čtyři dny festivalem, o lístky je zájem 0 snímků
Na trutnovském Bojišti dnes začíná čtyřdenní festival Artu Kus. Druhý ročník je stejně jako ten první zaměřený na hudbu, výtvarné umění, divadlo, vizuál a další. „Všechno je skvělý, jsme připraveni," hlásil dnes po poledni z areálu jeho nájemce a hlavní pořadatel festivalu Roman Dorňák.

Na hlavní stage v přírodním amfiteátru se jako první kapela objeví Plexis v 17.30 hodin a potom přijde na řadu klasika Tony Ducháček a Garage. Nejvíce času na pódiu ve čtvrtek dostanou Schum Davar, kteří tady publikum roztančili už na Festivalu Kafe & Jazz. Je to v podstatě takový balkán na půl říznutý židovskou hudbou. Lidé to moc neznají, ale myslím si, že si publikum získají," uvedl Roman Dorňák.

Po mezinárodním, v Praze působícím ansámblu, který tvoří muzikanti z Běloruska, Gruzie, Slovenska a Česka, předstoupí před festivalové návštěvníky čtyři pražští konzervatoristé, kteří si říkají Bert & Friends. Raketové hvězdy, objev loňské sezony, hrají takové vtipné retro disco. Závěr prvního dne obstará o půlnoci legendární kapela Vanesa, která vznikla v roce 1990 a původní myšlenkou skupiny bylo vytvoření soundtracků k pornofilmům brazilské hvězdy, Vanessy Del Rio. Od té doby se diskografie skupiny rozrostla na sedm desek.

Kromě hudebního line-upu 29 kapel, které se během festivalu vystřídají na dvou scénách, se můžete těšit na Bojišti na divadelní program, kreativní zónu, art instalace, projekce, workshopy, kde si můžete vyzkoušet například výrobu šperků, sochařství, sítotisk..., budete se moci zapojit i do diskuzí na přednáškách...

V parku je tento rok rozmístěno opravdu výrazně více instalací než loni. Na místě už je také náš letošní největší úlovek - čtyřtunová socha Ocelový jezdec Michala Gabriela, který je zatím přikrytý plachtou. K odhalení sochy dojde zítra někde mezi šestou a sedmou hodinou večer," prozradil Roman Dorňák.

Divadelní stage ve Skleníku dnes otevře představení Sibiřská výchova v podání Divadla X10. Jedná se o poměrně působivé i technicky náročnou inscenaci o dětství a dospívání v komunitě sibiřských zločinců. Po divadle se bude promítat přehlídka studentského filmu Zlín.

Dnes je to ještě takové rozehřívací, zítra už bude více diskuzí a do toho se můžete těšit na slam poetry, kdy k nám letos přijede česká špička, která tady ještě nebyla," upozornil Roman Dorňák.

Pozitivní zprávou pro pořadatele je fakt, že lístků je prý prodaných dost. A prodáváme dál. Vypadá to, že zájem je velký," nechal se slyšet Roman Dorňák. Vstupenka na celý festival stojí 1400 korun, jednodenní lístky se neprodávají. Festival potrvá až do neděle. Hlavní hudební hvězdy švýcarští The Young Gods se představí na Bojišti v pátek o půl jedenácté večer. Program festivalu najdete na konci fotogalerie.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz 
Foto: Kateřina Svobodová