Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

11°

Svátek má

Chci v člověku zasáhnout cosi skrytého, co rozum přehlíží, řekl fotograf

9. 8. 2020

Chci v člověku zasáhnout cosi skrytého, co rozum přehlíží, řekl fotograf 0 snímků
Už pouhý týden lze zavítat do Galerie Draka v Trutnově a vidět výstavu fotografa Petra Scheuera z Libřic u Hradce Králové, kterou autor nazval Příběhy, písně a balady……beze slov. Jeho fototvorba, kterou se zabývá třetím rokem a rok ji doprovází texty, jímž říká časopis, je víceméně realistická a pro návštěvníka srozumitelná.

Jsou to jakési výseče všedního života, které většinou chodec míjí bez povšimnutí, ale autor mu je na výstavě servíruje tak, že mu oživuje těkavou paměť. U „draků“ je například vystavena velmi působivá rozkvetlá pouliční dlažba, rozmanitá zákoutí či lidmi nenápadně doplněná příroda. Prostě čirý realismus. Autor by se patrně tomuto označení ani nebránil, protože tak zvané „vysoké“ umění ho nijak neoslovuje.

„Nelíbí se mi různé umělecké mazaniny, protože jim nerozumím. Ale vzpomínám si na obraz, kde byl pouze šikmý zelený pruh na bílé ploše. A mě to dostalo! Možná tam byla ještě nějaká čára navíc, nevím, nejsem si jistý. Je to už víc než dvacet let, co jsem to viděl, ale cítil jsem, že to na mě působí,“ prozradil.

Podle něj není ani tak důležitá dokonalá ostrost ani jasnost, přesnost či čistota barev, prostě to, co říká rozum, který je v rozporu se světem okolo. „Možná bych řekl, že to dokonce překáží, chceme-li v člověku zasáhnout cosi vnitřního, skrytého a nevědomého, co náš zpyšnělý rozum přehlíží. Ani život takový není, ani my takoví nejsme. Uvnitř. Tam, kam bych se rád obracel a co bych chtěl svými obrazy oslovit, probudit, vyprovokovat, nebo jen poškádlit,“ vysvětluje Scheuer.

Rád by totiž dělal obrazy, na které se člověk může dívat stokrát a pokaždé jinak, pokaždé nově. Nic přesného ani dokonalého. V této souvislosti sází na myšlenky, obrazy, představy, plány... „Jsem teprve na začátku, ač můj věk říká cosi o zenitu za zády. Fotím sice už spoustu let, ale opravdu jsem začal teprve loni, když jsem dostal k padesátinám aparát, kterým se dá fotit slušně. Tak se snažím,“ dodal tvůrce, který v letech 1984 až 2004 pobýval v Trutnově.

Tam se také zřejmě nejvíce proslavil pohlednicí s panem Bouškou, která se jmenovala Krakonoš a jeho zahrádka po 40 letech komunismu. Scheuer je v částečném invalidním důchodu a dělá tomu odpovídající práce – většinou a nejraději v noci, aby mohl se synem jezdit na jeho hokejové tréninky.

Kromě vlastní tvorby vyrábí trička s potiskem a květinové truhlíky z opuky. Napsal také několik scénářů. Podle jednoho z nich v České televizi natočili film Pátek čtrnáctého, který byl původně zaslán do soutěže O Dýmku Sherlocka Holmese. Tu sice Scheuer nevyhrál, ale zaujal a  jednou za dva roky se v televizi vysílá. Napsal i několik dětských knížek, jako například Řekni mi pohádku, Fotbal, to je divná hra, nebo Klaun Kostička.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv Galerie Draka