Pátek

19. července 2024

Nyní

22°

Zítra

23°

Svátek má

Jednodenní výstavu Drajborna sobě nezlomil žádný virus ani nepřízeň počasí

31. 8. 2020

Jednodenní výstavu Drajborna sobě nezlomil žádný virus ani nepřízeň počasí 57 snímků
Přestože organizátoři tuto nevšední událost pořádají v posledním prázdninovém víkendu, kdy vrcholí léto a bývá stabilní počasí, minulou sobotu to vypadalo tak, že jim tentokrát nebude nakloněno. Vše se ale v dobré obrátilo. Zatímco všude v okolí pršelo ve Studnici, řečené Drajborna, která leží na hranici trutnovského regionu nad obcí Jívka, spadlo jen pár kapek. K chalupě malíře Romana Rejholda se na osmý ročník unikátní čtyřiadvacetihodinové výtvarné výstavy Drajborna sobě našly cestu desítky příznivců kumštu.

Vernisáž měla tentokrát nevšední průběh. Začala narychlo a téměř náhodně vytvořenou básní jednoho z účastníků, aby potom dvě školou povinné dívky přečetly několik drobných básniček výtvarníka a každoročního vystavujícího Štěpána Klase z Prahy, které se staly na plechových cedulkách ozdobou jeho chalupářské lavičky na Drajborně.

Zatímco loňské úvodní slovo k výstavě návštěvníci poslouchali z obecního rozhlasu, letos bylo natočeno předem v přilehlé stodole a hojní posluchači ho vyslechli z televizní obrazovky, aby poté nějakou dobu zněla skvělá hudba náchodských muzikantů, kontrabasisty Marka Macka a jeho kolegy, kytaristy Pavla Čermáka.

 

Ještě na jaře letošního roku nebylo jasné, zda se čtyřiadvacetihodinová výstava vůbec uskuteční. Po známých událostech, kdy skutečné umění představovalo nemluvit o nákaze koronaviru, bylo nutné se připravit na alternativu s nežádoucí pauzou. To se naštěstí nestalo. „To jsme však ještě netušili, že přijde další virus, tentokrát ne vyloženě infekční, ale spíše personální, v podobě neúčasti některých stálých vystavujících z tradiční výtvarné scény,“ prozradil jeden z organizátorů Roman Rejhold. „Personální virus“ totiž z výstavy poprvé v její historii odstranil sedm umělců!

Bylo tedy nutné hledat adekvátní náhradu, což se během několika dní podařilo. Přibyli čtyři nováčci a na výstavě tak svá žánrově pestrá díla prezentovalo třináct autorů. Své práce vystavili českoskaličtí tvůrci, malíři Roman Rejhold, Karel Štěpánek a tvůrce koláží Hynek Šnajdar, který si letos výjimečně odskočil od „nastříhaných a nalepených papírků“ a představil více než dvacet let staré linoryty. Nechyběly ani náchodské malířky Vendulka Henclová a Zuzka Vodáková, stejně jako trutnovská fotografka Eva Kešnerová.

Samozřejmými stálicemi jsou už zmíněný a hravý výtvarník Štěpána Klas z Prahy, malíř a člen proslulé skupiny Rafani Luděk Rathouský či vitrážista Jiří Černohorský. Poprvé se na výstavě prezentovali hronovská fotografka Mon Šimková Fulková, výtvarník a videotvůrce Marek Macek z Náchoda nebo land artisté Honza Macek a Ruda „Waypa“ Novák z Trutnova, kteří svá balancující díla vytvořili přímo na místě, na louce za stodolou.

„Prostě se dá říci, že přes všechny druhy zákeřných i nečekaných virů je výstava Drajborna sobě téměř nesmrtelná! Cíl je stále stejný: autoři se svými díly snaží rozšiřovat kulturní obzory diváků. Spojení tvůrců a hojných návštěvníků vytváří skutečně úžasnou atmosféru,“ uvedl autor úvodního slova a výtvarník Hynek Šnajdar. Stejně tak tomu bude při hojnosti jídla, pití a dobrého umění i v příštím, již devátém ročníku umělecké čtyřiadvacetihodinovky, která nemá v regionu obdoby.  

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Monika Chmelařová, Zuzana Vodáková, Hynek Šnajdar