Neděle

16. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Když Justin Lavash hrál, Jiří Grus maloval

22. 8. 2020

Když Justin Lavash hrál, Jiří Grus maloval 0 snímků
Mezi novinky letošního Artu Kus Festivalu na Bojišti se zařadilo společné páteční vystoupení dvou umělců - britského kytaristy a zpěváka Justina Lavashe s trutnovským komiksovým kreslířem Jiřím Grusem.

Společně si zabrali pódium na hlavní scéně a vydrželi na něm skoro hodinu. Zatímco Lavash hrál na kytaru a zpíval folkovo-bluesové songy, občas říznuté dalšími hudebními styly, Grus maloval. Co píseň, to jiný obrázek. Někdy se něm vyjevil jen portrét, jindy byla naopak patrná celá postava. Diváci v hlediště vše viděli dík speciální kameře, umístěné nad kreslířovým stolem. Obraz přenášela na plátno nad pódiem.

"Na plátno jsem sice viděl, ale neměl jsem přesnou představu, co vidí diváci. Takže jsem spíš zvolil štětcovitou, rozvolněnou, lineární kresbu, která by byla kulisou pro hudbu, aby to souznělo. Spíš jsme abstrahoval a rozvolňoval, než abych šel do detailů. Jednak jsem to tak cítil, a jednak jsem nevěděl jestli má smysl detaily dělat," prohlásil Grus o svých skicách bezprostředně po koncertě.

Hudbu podle svých slov sice vnímal, ale zásadní inspirací pro něj nebyla. "Spíš tak plynula, výrazně. Občas jsem jí vnímal, někdy ne. Ale snažil jsem se na ní nějak reagovat," uvedl. Přiznal rovněž, že hudbu poslouchá i když kreslí ve vlastním ateliéru. "Někdy si ji pouštím, různé styly. Vážnou muziku, poslouchám i rap, prakticky cokoliv. Třeba Bowieho. Jako kulisu. A někdy si pouštím i literaturu," prozradil.

Některé obrázky vypadaly, jako kdyby byly nedokončené. "Ano, někdy jsem nevěděl, jak to dovést dál. Tak jsem začal malovat něco úplně nového," vysvětlil Jiří Grus. A kam se poděly obrázky, které namaloval na pódiu? "Už jsou v propadlišti dějin," smál se Jiří Grus pár minut poté, co slezel z hlavního pódia.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek
Video: Michal Bogáň