Úterý

21. května 2024

Nyní

19°

Zítra

16°

Svátek má

Léto a Uffo. To jsou kapely, letňák a přípravy oslav

5. 8. 2020 Komerční sdělení

Léto a Uffo. To jsou kapely, letňák a přípravy oslav 0 snímků
Existuje nepsané pravidlo, že klasické divadlo přes prázdniny zavře a nehraje. Jenže Uffo není klasické divadlo, pyšní se polyfunkční scénou, a tak divákům přináší kulturní vyžití i během letních měsíců.

Hlavní program se sice neodehrává uvnitř z poloviny skleněné budovy, ale v prostoru vedle kavárny Caffé Uffo. Technici tam smontují pódium, na kterém se pak od začátku července do konce srpna představují místní amatérské kapely v rámci Trutnovského hudebního léta. Letošní patnáctý ročník zahrnuje 18 vystoupení různých hudebních žánrů, hraje se každou středu a pátek, vždy od 16.30 hodin.

„Ohlasy jsou vždy různé,“ usměje se ředitel Společenského centra Uffo Libor Kasík. „Každá kapela má svoje fanoušky a samozřejmě rozhoduje i počasí,“ doplňuje, co ovlivňuje návštěvnost koncertů. Tento hudební projekt vznikl v roce 2006, tedy v době, kdy Uffo ještě nestálo. Skupiny vystupovaly na Krakonošově náměstí. „Byl to ten jeden ze dvou hlavních důvodů, aby se náměstí oživilo. Pokud však chcete vnést život na náměstí, chce to větší koncept,“ tvrdí muž, který je také radním města.

Od roku 2012 se letní muzicírování kvůli finančním nákladům přesunulo k Uffu. Vedle něj běží již osmá sezona. „Samozřejmě vždy to bude o trutnovských kapelách, ale už se nám párkrát podařilo vyjednat i zajímavého a líbícího se hosta, a chtěl bych, aby se to stalo tradicí,“ vypravuje ředitel. Představu, jak by se to mohlo povést, už prý v hlavě nosí, ovšem zatím si ji ponechává pro sebe.

Trutnovské hudební léto už má třetím rokem také mladšího „bratříčka“. Od roku 2018 si totiž k Uffu můžete zajít i do letního kina. „Myslím, že se nám velmi chytlo,“ pochvaluje si Libor Kasík. Po setmění se vždy ve středu promítají kultovky a každý pátek trháky. První dva ročníky to byl ředitel Uffa, kdo vybíral finálový program z tipů svých spolupracovníků. Letos z časových důvodů poprosil o vytvoření seznamu vedoucí kina Vesmír Annu Jerhotovou. „Vedli jsme pak pár diskuzí, hlavně ohledně mých oblíbených filmů, jako třeba Pulp Fiction a další tarantinovky. Bohužel, práva na tyto filmy v Česku má jenom americký distributor, takže by se nám to trošku prodražilo,“ usmívá se šéf Uffa.

Kulturní program u Uffa

Trutnovské hudební léto

 • 5. 8. Sansaband
 • 7. 8. Krakonoška
 • 12. 8. The Art of Inside Out
 • 14. 8. Vende Ballini
 • 19. 8. Levou rukou band
 • 21. 8. K-Band
 • 26. 8. Pěna
 • 28. 8. H-kvintet

Letní kino v Caffé Uffo

 • 5. 8. Gravitace
 • 7. 8. Skleněný pokoj
 • 12. 8. Millerovi na tripu
 • 14. 8. Vlastníci
 • 19. 8. Hanebný pancharti
 • 21. 8. Rocketman
 • 26. 8. Poslušně hlásím
 • 28. 8. 3Bobule

Vstupné do letňáku v Caffé Uffo je dobrovolné, respektive si za něj můžete vzít popcorn. V srpnu se například ještě budou promítat Vlastníci, Hanebný pancharti či 3Bobule. „Jsem rád, že si náš letňák nekonkuruje s Bojištěm, kam si lidé mohou zajít v sobotu. Myslím, že Trutnov tři filmové večery týdně krásně zvládá,“ tvrdí Libor Kasík. Pokud tedy zrovna projekci pod širým nebem nevystaví stopku déšť.

Dostat se dovnitř svatostánku trutnovské kultury se dá ale i přes léto. V případě, že jste fanoušky umění a patříte mezi návštěvníky výstav. Galerie je otevřena. Další akce v Uffu však nejsou. „Pokud by se ale jednalo o něco mimořádného, že bychom třeba sháněli nějakou složitě dostupnou kapelu a nabízel by se nám jen prázdninový termín, určitě bychom to zrealizovali,“ uvádí příklad Libor Kasík. Jednou z akcí, která v sále koncem léta probíhá, je Dance Festival Trutnov, který Uffo spolupořádá. „Je v kontextu s naší filozofií a máme zájem, aby rostl a vyvíjel se,“ zdůrazňuje Kasík. Chcete-li ho vidět, zapište si datum 30. srpna.

Léto v Uffu je samozřejmě také o každoroční údržbářské činnosti - například se brousí podlaha. To pro zajímavost zabere týden. Letošní plán zahrnoval ale i instalaci nového zvukového systému. Zatím se však odsunula a zrealizuje se pravděpodobně v prosinci. Co se týká zaměstnanců Uffa, tak ti si přes léto žádné „divadelní prázdniny“ neužívají, primárně ale mají povinnost si v této době vybírat dovolené. „Protože od podzimu do jara je to nabité tak, že extrémně je pro to slabé slovo. A zrovna tento půlrok to bude něco neskutečného, jak se spousta akcí přesouvala kvůli pandemii. Prakticky nebude volného dne a musíme se na to připravit i personálně,“ poukazuje ředitel multifunkční kulturní instituce.

A do toho všeho bude Uffo na konci září slavit první velké kulaté výročí od svého vzniku - 10 let! „To je vůbec ta nejpodstatnější událost, která nás čeká, a navíc se nám krásně spojí i s desátým ročníkem Cirk-UFFu, který jsme nemohli udělat v červnu,“ konstatuje Libor Kasík. „Teď se ještě těším na dovolenou, ale z toho podzimu už mám mrazení,“ usmívá se muž, pro kterého právě Cirk-UFF bývá symbolem začínající léta. Tento rok ho bude 21. až 27. září uzavírat.

Mezinárodní festival nového cirkusu v Trutnově se letos může těšit z nejštědřejší finanční podpory, jaká kdy z ministerstva přišla, a tak zakladatel a principál Libor Kasík chce mít program našlapaný. „Českou scénu máme už obsazenou, ale o té zahraniční stále jednáme. Je to složité. Uvidíme, kdo může a nemůže přijet, máme ve hře více variant,“ prozrazuje. Nejpozději do poloviny srpna by však mělo být jasno. V rámci oslav desátého výročí se těšte například i na celosvětově úspěšnou hudební show Vivaldianno v nové verzi Vivaldianno Reloaded.

www.uffo.cz