Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Na život a na smrt! Baroko, jak jej nečekáte, svede v Kuksu souboj tohoto léta

12. 8. 2020 Komerční sdělení

Na život a na smrt! Baroko, jak jej nečekáte, svede v Kuksu souboj tohoto léta 0 snímků
Letos již po devatenácté roztomilá obec Kuks ožije divadlem, hudbou, tancem, loutkohraním a dalšími formami umění. Festival THEATRUM KUKS mezi 19. a 23. srpnem opět ukáže, že baroko rozhodně není jízdou na mrtvém koni a že má co říct i dnešnímu člověku!

Nabitý pětidenní program nabídne širokou škálu zážitků. Část z nich již tradičně zajistí otcové a vlajková loď festivalu v jednom, divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten, který se ve svých nevšedních představeních snaží stavět mosty mezi barokem a současností, mezi vážným a komickým i mezi vznešeným a nízkým.

Letošní THEATRUM KUKS zahájí premiérou hry LK3P 2: Zelenavý ptáček, která je dle jejich vlastních slov „odkadkově-úpadkovou taškařicí“ a apeluje na aktuální ekologické problémy. „Geissleři“ dále zahrají představení Tři ženy a zamilovaný lovec a Láska ke třem pomerančům. Prodlouženou rukou festivalu budou také tzv. prologová představení, která se odehrají v sobotu 15. a v neděli 16. srpna v Josefově a ve Dvoře Králové.

Objeví se i další stálice festivalu, soubor Ensemble Damian, který tentokrát uvede operu podle L. A. Badii La Psiche. Klasický řecký příběh o princezně považované za nejkrásnější ženu světa ozvláštní mnoha překvapivými moderními prvky.

Na své si přijdou samozřejmě i milovníci klasické barokní hudby. K poctě rakouského císaře Ferdinanda III. zahraje již první den festivalu Capella Ornamentata, Tereza Bortlová a Ondřej Holub se utkají v duelu sopránu a tenoru a Akademie staré hudby Brno zinscenuje souboj řádu Milosrdných bratří s jezuity. A pozor, součástí jejich koncertu bude i světová premiéra barokní sbírky duchovních písní z kláštera v Novém Městě nad Metují!

Nesmíme zapomínat ani na děti! THEATRUM KUKS pro ně má v rukávu hned čtyři nevšední loutková představení. Tomáš Podrazil ze studia Damúza jim zahraje příběh inspirovaný pražskou legendou o Golemovi, herci z Divadla DNO předvedou kabaretní revue Koč(k)ování, dojemný medvídek bude před jejich očima hledat nový domov v inscenaci Kde budeme bydlet? od uskupení Vi.Tvor a Postochotnický soubor Jatelinka si pro ně připravil představení s vozembouchem a flašinetem nazvané Honza Pták.

A letošní Kuks samozřejmě skýtá i jiné dimenze! Navštívit zde můžete výstavu „Virtuální ctnosti a neřesti“ a prohlédnout si sochy Matyáše Bernarda Brauna přenesené do virtuální reality, či zavítat do nově otevřené Galerie loutek Jiřího Nachlingera, kde spatříte tytéž sochy proměněné v loutky.

Součástí programu jsou i naučné diskuze nesoucí název Barokování, kde se můžete leccos dozvědět třeba o jezuitech v Čechách nebo o barokním tanci. A vyžití zde najdou i ti, kteří nechtějí být jen pouhými diváky - lektor tvůrčího psaní René Nekuda a slavná tanečnice Andrea Miltnerová totiž v Kuksu pořádají několikadenní literární a taneční workshop.

Nestačí to? Festival vás může zavést i mimo Kuks! Podívat se s námi můžete do obcí Žireč, Vlčkovice a Velká Bukovina či do údolí Bokouš, a také vyrazit na výlet plný umění a židovské historie.

Přijeďte ochutnat baroko, jak jej neznáte!

www.theatrum-kuks.cz