Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

18°

Zítra

20°

Svátek má

Trutnov jediný hlásil, že festival bude, ocenili The Young Gods

22. 8. 2020

Trutnov jediný hlásil, že festival bude, ocenili The Young Gods 49 snímků
Celý pátek v Trutnově legendární The Young Gods relaxovali a užívali si příjemnou atmosféru. Před půlnocí pak v areálu na Bojišti na hlavní scéně splnili roli největšího magnetu Artu Kus Festivalu. Tři švýcarští muzikanti, označovaní za přední představitele industriálního rocku, udělali ze svého vystoupení festivalovou událost číslo 1.

Spokojenost pak panovala v publiku, i mezi muzikanty. "Nikdo přitom pořádně nevěděl, jestli se letos vůbec nějaké festivaly uskuteční," řekl v rozhovoru pro Trutnovinky kytarista a zpěvák Franz Treichler.

Navzdory okolnostem s covidem-19 jste prý trvali na tom, že chcete v Trutnově koncertovat. Je to pravda?
Trutnov v koronavirové mánii jako jediný neřekl, že by něco rušil nebo odložil. Pořád hlásil, že festival bude! Zatímco všechny ostatní festivaly z toho vycouvaly, Trutnov ne. No, a také jsme si pamatovali, když jsme tu hráli naposledy (2007). Byla tady speciální atmosféra, což máme rádi. A taky město Trutnov máme rádi.

Také jste koncertovali v trutnovském Uffu v roce 2011 v rámci festivalu Jazzinec. Dokonce se tu o vás promítal film Lonely Pioneers...
A jo, na to už jsem zapomněl!

Podle jakých kritérií jste vybírali skladby pro trutnovský festival?
Hráli jsme hlavně naši poslední desku. Takže to nebylo zrovna moc jazzové, jako kdysi na Jazzinci, ale spíš velmi psychedelické.

Kolikátým koncertem vaše trutnovské vystoupení bylo?
Letos úplně prvním! Proto jsme také chtěli hrát naše poslední album. Na koncertě jsme ho totiž naposledy hráli minulý rok. Letos ještě na žádném koncertě nezaznělo. Tady v Trutnově to vlastně byla malá festivalová premiéra roku 2020. Snad to nebyl náš jediný letošní koncert!

Máte ještě naplánované další koncerty?
Festivalové hraní bylo jediné právě tady v Trutnově. Máme ještě dojednané čtyři koncerty ve Švýcarsku a dva v Česku, ale to jsou všechno menší, klubové záležitosti. Lidé se evidentně bojí plánovat, nevědí, co se stane. Ani my sami nevíme, jestli naše plánované švýcarské koncerty skutečně proběhnou.

Jak koronavirus ovlivnil kulturu u vás, ve Švýcarsku?
Podobně jako tady u vás v Česku. Zavřené kluby, žádné koncerty, žádná budoucnost...

Přežila kultura?
Kultura přežije vždycky! Dobrou věcí u umělců je, že jsou zvyklí nevědět, co je čeká za pár měsíců.

Co byste vzkázal lidem?
Podle mě je koronavirus určitým signálem. Měli bychom se zamyslet nad zažitými zvyklostmi a trochu je změnit. Možná je to varování, že náš rychlý a konzumní způsob života není správný. Možná je to výzva pro hledání nových cest. A to je na tom pozitivní.

Pavel Cajthaml, Helena Hardikerová
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek
Video: Michal Bogáň