Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Jazzinec začíná koncertem amerického kytaristy Johna Scofielda

5. 2. 2020

page.Name
Řada lahůdek vyšperkovaná mnoha delikatesami. I tak se dá ve stručnosti popsat program 22. ročníku festivalu Jazzinec. Přehlídka jazzu, funky a word music už dávno přesáhla hranice našeho města. Přitahuje diváckou pozornost po celém kraji, vyprávějí si o ní špičkoví muzikanti po celém světě. I letos přijede do Trutnova řada hvězd. „Opět ukážeme hudbu z nejrůznějších pohledů a v nejrůznějších formátech,“ slibuje dramaturg festivalu Tomáš Katschner.

Co jste pro fanoušky připravili?
Spoustu skvělé muziky. Například několik vychytávek, které nebudou na živo nikde jinde v republice. Opět tu budeme mít nejslavnější světové hudebníky z nejslavnějších, ale také kapely, o kterých se tady u nás téměř neví, ale jsem přesvědčený, že jejich koncert bude zážitkem. A taky tu bude mraky česko-zahraničních spoluprací, což je naše vlajková loď, na které stavíme. Opět si tady někteří našinci zahrají s hvězdami z ciziny, většinou poprvé a možná i naposledy.

Prozraď největší taháky, prosím!
Určitě Maceo Parker, uznávaný americký funkový a souljazzový saxofonista. Proslavil se už někde v šedesátých letech a dodnes je velkou hvězdou. Na to, že mu je už dávno přes sedmdesát, je to nejenergičtější, možná nestarší muzikant, jaký tu kdy byl. Lidi se můžou v jeho podání těšit na minimálně tříhodinovou nezastavitelnou smršť funky. Koncert se uskuteční v Národním domě a bude na stání.

To nebývá na Jazzinci moc obvyklé. Proč jste se k tomu odhodlali?
Tanec byl vždycky součástí jazzové muziky, základem jazzu je pohyb. No a u funky to platí dvojnásob. Koncert Maceo Parkera, to bude takový příval energie, že i ti, kteří přijdou unavení neb se zlomenou nohou, tak zahodí berle. Navíc Národní dům je jako tančírna skvělé místo, myslím, že to bude mít svoje kouzlo. Už jsme tam několik koncertů měli a nevadilo to, vždy měly super atmosféru.

Kdo další bude letošní hvězdou?
Další Američan, John Scofield. Jazzový kytarista, skladatel, několikanásobný držitel Grammy a mnoha dalších hudebních cen. On je úkaz, hraje jinak než ostatní, zdánlivě divně, špinavě, zní z toho černošský blues, ale je to úžasný zážitek. Celý život koncertuje a kapelami, ale v Trutnově odehraje jediný sólový koncert v Česku. Bude na pódiu sám, jen s kytarou a looperem, a bude hrát písničky, které má rád.

Je v programu i nějaká domácí hvězda?
Hitem určitě bude koncert českého Big Bandu Gustava Broma a americké zpěvačky Betty Semper. Big bandy jsme tu zatím moc neměli. Nyní přivedeme v podstatě ten nejlegendárnější, který by v dobách své největší slávy byl časopisem Down Beat zařazen mezi nejlepších deset bigbandů světa. Aktuálně ho vede Vlado Valovič, koncertuje na všemožných akcích, ale vedle toho dělá i jazzovou muziku, kterou ale nemá během roku moc, kde hrát. Takže Big Band přiveze svůj jazzový repertoár, který hraje jinak jen párkrát za rok. A díky zpěvačce Betty Semper dostane koncert zajímavý rozměr.

Co nabídne oblíbené Jazzincové finále?
Čtyři koncerty, tři na hlavní a jeden na boční scéně, a k tomu samozřejmě vyhlášení vítězů soutěže Jazz World Photo. Headlinerem asi bude trio Gogo Penguin z britského Manchesteru. Přiveze vzrušující pulzující progresiv jazz ovlivněný elektronickou hudbou, s kterým momentálně září na evropském jazzovém nebi. Překvapením naopak zřejmě bude The Chilean Project. Původně podpůrná kapela význačných mezinárodních sólistů je plná špičkových muzikantů a přiletí až z dalekého Chile. Jak dobří v ní hrají muzikanti už si vyzkoušely i hvězdy jako Frank Gamble nebo Randy Brecker. V Evropě Chilani ještě nevystupovali, takže to bude další premiéra.

A zbývající dvě kapely?
Jako třetí bude na finále hrát špičková americko-polsko-česká formace Karel Růžička & Clarence Penn feat. Tomáš Baroš & Piotr Wyleżoł. A na boční scéně bude o pauze a po finále rytmické NYC Trio Libora Šmoldase. Prostě, pořád můžeme diváky překvapit, pořád odcházejí s tím, že zažili něco, co ještě nepotkali a tady u nás to objeví.

Jak dlouho Jazzinec potrvá?
Podle tradice zhruba od počátku února do půlky dubna. Připraveno bude deset hudebních večerů, od sólových koncertů, přes dvojkoncerty až po finálový večer. A k tomu všemu ještě výstava a soutěž jazzových fotografií.

Program festivalu Jazzinec

čtvrtek 6. února v 19:00
John Scofield /solo USA
Uffo Trutnov

čtvrtek 13. února v 19:00
Jeff Alkire Quartet USA/CZ
Allison Wheeler Band USA, CZ
Koncertní síň B. Martinů

čtvrtek 20. února v 19:00
Prime Time Voice CZ
Koncertní síň B. Martinů

pátek 28. února v 19:00
Marianne Solivan & Walter Fischbacher Trio USA/CZ
Tellemark
Koncertní síň B. Martinů

úterý 3. března v 19:00
Big Band Gustava Broma + Betty Semper CZ
Uffo Trutnov

čtvrtek 12. března v 19:00
Steve „Big Man“ Clayton & The Wild Bluesmen UK/DE/CZ
Koncertní síň B. Martinů

čtvrtek 19. března v 19:00
Christoph Irniger Pilgrim CHE
Iva Marešová / Yasinski / Vašíček CZ
Koncertní síň B. Martinů

sobota 28. března v 19:00
JAZZINCOVÉ FINÁLE
The Chilean Project RCH
GoGo Penguin UK
Karel Růžička & Clarence Penn feat. Tomáš Baroš & Piotr Wyleżoł USA/PL/CZ
Libor Šmoldas NYC TRIO USA/CZ
Uffo Trutnov

sobota 4. dubna v 19:00
Maceo Parker USA
Národní dům Trutnov

čtvrtek 16. dubna v 19:00
Zeurítia CZ/IT
Koncertní síň B. Martinů


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
foto: Boris Breuer, Emily Dennison