Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Láska je lovec, sochařka Skavova sytí galerii erotickým duchem

27. 2. 2020

Láska je lovec, sochařka Skavova sytí galerii erotickým duchem 51 snímků
Takříkajíc na domácí půdě vystavuje nyní své působivé dílo sochařka Paulina Skavova (43). Kurátorka Galerie Uffo, kde byla včera zahájena za ohromného zájmu veřejnosti její výstava Par Force, nabídla podívanou, která se návštěvníkům nepochybně zaryje do paměti. Zaplnily ji totiž sochy a objekty, v nichž se autorka dotýká dávných mýtů a legend, které jsou společným jmenovatelem expozice.

Nahé ženy s parožím na hlavě a všudypřítomný erotický duch, který se jako příslovečná nit táhne prostory galerie, nenechá diváka v klidu, zejména, pokud má dostatek imaginace a touhy zajít za hranici své představivosti. Sochařka výstavu společně s kurátorem Janem Kunzem z Opavy, kde měla v tamním Obecním domě loni premiéru, připravovala více než dva roky. A čas strávený na tvorbě se vyplatil!

„V sochách, které mám tu čest vystavovat v domovské galerii, se přes zmíněné mýty a legendy dostávám k tragičnosti smrti, uctívání zvěře i lesa, kouzelných božstev, magických a osudových žen,“ vysvětluje loňská držitelka Kulturní ceny města Trutnova a naznačuje, že právě při tvorbě žen neuvažovala v dnešním slova smyslu genderově ani nijak feministicky. „Ve výstavě je rovněž zřejmý můj pohled na lov z hlediska současnosti, s tím největším respektem k přírodě a všemu živému,“ uvedla.

Její slova potvrdil i Jan Kunze, kurátor projektu Par Force, téměř mottem: Láska je lovec, dívka je laní a laň se lovci neubrání. Připomenul tak v souvislosti s výstavou nejen úlohu lovu v minulosti, ale také jeho romantickou polohu a vděčný námět pro uměleckou tvorbu. „Lov je interakcí mezi mužem a ženou, je spojen s vášní, erotickou přitažlivostí a přežitím v rámci rodu. Přesně k tomu odkazuje i cyklus, v němž jsou torza a postavy žen ozdobené antilopími a mufloními rohy naaranžované jako lovecké trofeje,“ pozval kurátor do útrob galerie.

 

Je zřejmé, že artefakty Skavové působí v době celosvětového hnutí MeToo cíleně provokativně a nekorektně. Podle kurátora sexuální fetišismus evokují černé, vyleštěné postavy jakoby oblečené v latexu přirozeně spojené s magií smrti a sexualitou, i zarámované spodní prádlo vytvořené Skavovou z nejjemnějších probarvených prachových pírek.

„Toto vše nacházíme v autorčiných různých podobách, propojeních a souvztažnostech. Nejde však o povrchní a vyzývavou sexualitu. Cítíme zde jemnější úroveň smyslnosti, která nepostrádá nadsázku, humor, romantickou pohádkovost a ozvěny dávných mýtů,“ dodal Kunze. Součástí vernisáže, která byla mimořádně zahájena v sále Uffa, byl křest knihy Par Force trutnovské sochařky, jež je neodmyslitelně spjatá se stejnojmennou výstavou.

Kmotrou tohoto „majstrštyku“ byla Lidunka Kasíková a pokřtili ho nejen sochařka Paulina Skavova, ale také kurátor projektu Jan Kunze a starosta města Ivan Adamec. „Měl jsem možnost nahlédnout do této krásné knihy a chtěl bych ji popřát, aby nalezla své čtenáře, obdivovatele a příznivce dobrého umění,“ řekl před slavnostním aktem starosta. Výstava Par Force, kde si lze knihu zakoupit, potrvá do 31. března.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto, video: Miloš Šálek