Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Malé, krásné a zajímavé. Muzeum ukazuje exlibris a drobnou grafiku

28. 2. 2020

Malé, krásné a zajímavé. Muzeum ukazuje exlibris a drobnou grafiku 0 snímků
Menší kresba, tvořená původní grafickou technikou, s motivy ze všech oblastí života, ale navíc doplněná písmem. I tak se dá laicky popsat exlibris - umělecké dílo, které se stalo sběratelskou vášní i pro dva trutnovské nadšence - Pavla Janatu (na úvodním snímku vpravo) a Tomáše Kubíčka.

Původně se exlibris jako užitkový grafický lístek vkládal do knih, aby bylo jasné, komu publikace patří. Jeho součástí bylo totiž jméno či monogram vlastníka publikace. Postupně se ale exlibris osamostatnil se. Sběratelé kromě starých exlibris zatoužili i po zcela nových, a přiměli umělce tvořit stále nová. Dnes jsou exlibris považovaná za umělecká díla.

Exlibris většinou vznikají na objednávku. "Vytisknout se nechává většinou jen určitý počet, vždy obsahují legendu (exlibris), jméno nebo iniciály majitele, který si je objednal, a bývají umělcem podepsané a číslované," vysvětluje Kubíček odlišnost od jiných výtvarných děl.

Poprvé se s exlibris setkal už na konci šedesátých let při středoškolských studiích. Naplno ho ale oslovila teprve v roce 2002. "Volná tvorba a exlibris jsou emotivně podobné věci. Ale označení u exlibris, že je v mém vlastnictví, nebo že si ho můžu zařazovat a vyměňovat tak, abych měl například řadu od jednoho autora, to nás na tom hodně baví," naznačuje.

Pavel Janata začal malé grafické listy sbírat v roce 1974. "Věděl jsem už předtím, že exlibris existuje, ale nevěděl jsem, jak na to. Shodou okolností jsem ale v Praze náhodně narazil na výstavu exlibris. Zaujala mě, odnesl jsem si domů dokonce přihlášku do spolku sběratelů, pár týdnů váhal, ale pak jsem ji poslal," vzpomíná. Jako sběratel - začátečník pak navštívil osobně i Vladimíra Komárka, známého východočeského výtvarníka a uznávaného autora, od kterého má řadu cenných exlibris ve své sbírce.

Některá Komárkova díla nyní vystavil Janata v nově otevřené expozici trutnovského Muzea Podkrkonoší. Společně s kolegou Kubíčkem ze svých sbírek nechávají nahlédnout do tvorby asi dvaceti autorů. Například světově proslulého malíře Oldřicha Kulhánka, grafiků Mariny Richterové nebo Josefa Wernera. Ale prezentují také místní výtvarníky Miloslava Lhotského či Miloslava Janků. Dva panely z dvaadvaceti jsou věnované rovněž tématu bratří Čapků. K vidění jsou díla tvořená různými grafickými technikami. "Vešel se sem jen zlomek toho, co máme ve svých sbírkách," upozorňuje Janata.

Výstava nazvaná Exlibris a drobná grafika ze sbírek Pavla Janaty a Tomáše Kubíčka je v Muzeu Podkrkonoší přístupná denně kromě pondělí až do 26. dubna. Koho expozice nadchne, může se těšit i na příští rok, kdy se v Trutnově uskuteční sjezd Československého spolku sběratelů a přátel exlibris. Jeho součástí budou i doprovodné výstavy.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek