Neděle

3. prosince 2023

Nyní

-4°

Zítra

-4°

Svátek má

Mandaly malířky Jindřišky Henriette aneb Když srdce duši zpívá

20. 2. 2020

Mandaly malířky Jindřišky Henriette aneb Když srdce duši zpívá 28 snímků
Nekonečno, dokonalost, rovnováha, geometrie, sjednocení, vědomí, meditace. Všechna tato slova dohromady vyjadřují mandalu, která je zároveň ornamentem, kruhem a obloukem. A právě tento kruhový ornament se objevuje ve všech dobách a kulturách, a to i v té dnešní. Tímto nadčasovým symbolem jednoty a rovnováhy se ve své výtvarné tvorbě zabývá malířka Jindřiška Henriette ze Dvora Králové.

Její výstava V Galerii Draka v Trutnově, kterou autorka nazvala Srdce duši zpívá, je uklidňující a zářivě barevná podívaná, přesně v souladu s významem mandaly. Jak Henriette sama připouští, její kresby jsou víceméně naivní a jednoduché. Jejím přáním však je, aby na přihlížejícího diváka vyzařovaly příjemnou náladu a energii. A to se na této výstavě povedlo.

„Kresby jsou tvořeny nejen suchým pastelem, ale také pastelkami či kolážované různými pestrými materiály,“ vysvětluje malířka, která se považuje za nadšenou amatérku a přiznává, že není perfektní. „Určitě to ale dělám pro radost jak svoji, tak především diváků, kteří jsou ochotni se zastavit u některého z mých obrázků,“ uvádí Jindřiška Henriette, která se kreslení věnuje od útlého dětství.

Jen co se totiž naučila psát, nenechala žádný papír čistý, básničky se střídaly s podivnými kresbami. Do toho však přišel ještě další talent – hudební. V pubertě začala se svou sestrou skládat písničky. Pak na dlouhá léta kvůli rodinným povinnostem přišla pauza, aby Jindřiška po čtyřicítce znovu sáhla po pastelkách a kytaře. Kreslila, skládala, psala, zkrátka naplno tvořila. Vydala CD Henriette, koncertovala a vystoupení doplňovala výstavami svých výtvarných projevů.

Kdo přijde k „drakům“ na její současnou výstavu, která potrvá do 1. března, a nechá na sebe obrázky Jindřišky Henriette volně působit, zapomene rychle na všední starosti, uvolní se, nabije novou energií a uslyší, jak Srdce duši zpívá. Pokud se to skutečně stane, expozice mandal v souladu s jejich posláním splní svůj podprahový cíl.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš