Pondělí

27. května 2024

Nyní

19°

Zítra

15°

Svátek má

Mandaly malířky Jindřišky Henriette aneb Když srdce duši zpívá

20. 2. 2020

Mandaly malířky Jindřišky Henriette aneb Když srdce duši zpívá 0 snímků
Nekonečno, dokonalost, rovnováha, geometrie, sjednocení, vědomí, meditace. Všechna tato slova dohromady vyjadřují mandalu, která je zároveň ornamentem, kruhem a obloukem. A právě tento kruhový ornament se objevuje ve všech dobách a kulturách, a to i v té dnešní. Tímto nadčasovým symbolem jednoty a rovnováhy se ve své výtvarné tvorbě zabývá malířka Jindřiška Henriette ze Dvora Králové.

Její výstava V Galerii Draka v Trutnově, kterou autorka nazvala Srdce duši zpívá, je uklidňující a zářivě barevná podívaná, přesně v souladu s významem mandaly. Jak Henriette sama připouští, její kresby jsou víceméně naivní a jednoduché. Jejím přáním však je, aby na přihlížejícího diváka vyzařovaly příjemnou náladu a energii. A to se na této výstavě povedlo.

„Kresby jsou tvořeny nejen suchým pastelem, ale také pastelkami či kolážované různými pestrými materiály,“ vysvětluje malířka, která se považuje za nadšenou amatérku a přiznává, že není perfektní. „Určitě to ale dělám pro radost jak svoji, tak především diváků, kteří jsou ochotni se zastavit u některého z mých obrázků,“ uvádí Jindřiška Henriette, která se kreslení věnuje od útlého dětství.

Jen co se totiž naučila psát, nenechala žádný papír čistý, básničky se střídaly s podivnými kresbami. Do toho však přišel ještě další talent – hudební. V pubertě začala se svou sestrou skládat písničky. Pak na dlouhá léta kvůli rodinným povinnostem přišla pauza, aby Jindřiška po čtyřicítce znovu sáhla po pastelkách a kytaře. Kreslila, skládala, psala, zkrátka naplno tvořila. Vydala CD Henriette, koncertovala a vystoupení doplňovala výstavami svých výtvarných projevů.

Kdo přijde k „drakům“ na její současnou výstavu, která potrvá do 1. března, a nechá na sebe obrázky Jindřišky Henriette volně působit, zapomene rychle na všední starosti, uvolní se, nabije novou energií a uslyší, jak Srdce duši zpívá. Pokud se to skutečně stane, expozice mandal v souladu s jejich posláním splní svůj podprahový cíl.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš