Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

To musíte vidět, Girsova expresivní jízda je spontánní, hravá i vtipná

10. 2. 2020

To musíte vidět, Girsova expresivní jízda je spontánní, hravá i vtipná 0 snímků
Když nyní vstoupíte do Galerie města Trutnova, nebudete vědět, kam upřít svůj zrak. Takovou pestrost výtvarného projevu tato instituce už dlouho nezažila. A důvod je nasnadě. Svou výstavu nazvanou Noc je temná jako hřích, zde má totiž výrazná postava českého výtvarného umění, malíř Václav Girsa (50).

„Tento umělec je u nás unikátem, protože jeho výstavu nám nabídlo hned několik kurátorů. Většinou je zvykem, že autor má jednoho kurátora, kdežto Václav jich má hned několik. Už jenom to svědčí o jeho nesporných kvalitách. Jde zároveň o neobyčejně originální instalační záležitost, která tady možná ještě nebyla k vidění,“ prozradila při vernisáži ředitelka galerie Lucie Pangrácová.  

Vše, na co jsme zvyklí, autor dokáže snadno rozbourat a svou expresivní kreativitou v prostoru neuvěřitelným způsobem rozehrát, o čemž svědčí i aktuální trutnovská expozice. Jeho dílo je nejen vtipné, ale i brutálně bezprostřední, na první pohled ve formálním pohledu dětské, ale ve skutečnosti dospělé, plné napětí a překvapení. Instalace jeho neotřelých obrazů, které nenechají diváka ani na chvíli v klidu, ale i zdánlivě banálních objektů – nálezů, jimž dal dal autor s humornou nadsázkou novou podobu i poslání, nebyla jednoduchá.

To ostatně potvrdil i kurátor výstavy Vlastislav Tokoš z Orlické galerie v Rychnově nad Kněžnou, jenž, jak prozradil, při instalace málem „vyletěl z kůže“. „Když soustředěně pracujete a snažíte se to výtvarníkovi nepokazit, v zásadě se to pokazí vždycky. Když člověk něco plánuje, měl by počítat také se schody, které galerií vedou. Plátna, která měla být v prvním a druhém patře i na schodišti, se vzpříčila a musela zůstat v přízemí,“ nastiňuje nelehkou instalaci Tokoš.

Ten připouští, že v drobném hysterickém záchvatu původní koncepci výstavy roztrhal na kousky a zahodil. „Někdo z galerie ironicky poznamenal: „Měl jsi to hezky vymyšlené.“ Ta slova mě opravdu ranila. Nával deprese, že jsem Václavovu výstavu zkazil, mě donutil jednat. Upřímně řečeno marně. Když jsem to Václavovi sdělil, řekl, že to bude dobré a že se těší. Když přijel, dal výstavě ráz a alibisticky jsem už pak všechno nechal na něm,“ vzpomíná na dny před vernisáží kurátor.

Výsledek počínání obou je však nadmíru zdařilý a uhrančivě poutavý. „Václav „hříšně“ překračuje hranici klasických technik, ale i zažitých způsobů zobrazování a myšlení. Autor je velké dítě, které si zahrává s prožitou životní moudrostí, již nám sděluje prostřednictvím svých pláten,“ řekl Tokoš a nabádal návštěvníky, aby při prohlídce expozice směle odhodili všechny poučky a teorie o umění. „Běžte se podívat na černý hrad s duchy, zamávejte myši v kleci, opájejte se noční oblohou, ale pozor, opojení trvá tak dlouho, dokud pilulky neopadnou z obrazu,“ zve diváky do nevšední expozice kurátor výstavy, která potrvá do 29. února.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek