Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

25°

Svátek má

Vtipy kreslím v pauzách pro sebe a své kamarády, říká malíř Grus

25. 2. 2020

Vtipy kreslím v pauzách pro sebe a své kamarády, říká malíř Grus 0 snímků
Není jen brilantní malíř, ilustrátor a komiksový kreslíř, má také smysl pro humor, a to i pro ten černě zabarvený. Je totiž všímavý a aktuální glosátor „poezie“ všedního dne, což už nějaký čas zahrnuje do kreslených vtipů, které pravidelně zveřejňuje na svém facebookové profilu k pobavení a nadšení svých přátel.

Zdejší výrazný umělec Jiří Grus (41), držitel Kulturní ceny města Trutnova, ceny Muriel za komiks a například také výtvarný autor knihy Drak nikdy nespí, se nyní o své kreslené vtipy dělí s diváky v Galerii Dračí ulička trutnovského gymnázia na výstavě nazvané lapidárně - Vtipy. A ty nejsou ledajaké. Návštěvníky výstavy nejen pobaví, ale také s patřičnou nadsázkou přimějí k zamyšlení nad tím, co nás obklopuje a už si toho moc nevšímáme.

„Teď, kdy se na ty svoje obrázky dívám, mi už vůbec nepřijdou vtipné,“ řekl při vernisáži Trutnovinkám s humorem sobě vlastním jejich autor, který místo obvyklé kytice dostal svazek čerstvých mrkví. S nimi se pak ochotně nechal zvěčnit u svého obrázku „chrnícího“ kuchaře, který až tak nějak automaticky i ve spánku ostrým nožem krájí mrkev pro nějaký blíže nespecifikovaný pokrm.

Jak Jiří Grus uvedl, kreslení vtipů je pro něj spíše vedlejší, odpočinková činnost, protože se věnuje převážně ilustracím, malbě a komiksům. „Vtipy vznikají v pauzách, v průběhu dne a dělám je pro sebe nebo pro pár kamarádů na Facebooku. Je to území, které chápu jako hospodu či kavárnu, kam může kdokoliv přijít a zveřejnit téměř cokoliv, tedy i kreslené vtipy,“ vysvětlil trutnovský umělec, který připustil, že inspirací pro něj byl někdejší časopis Dikobraz vycházející pravidelně v 80. letech.

Tehdy se s ním Grus setkal a obdivoval kreslené vtipy legendárních autorů, jako byli například Vladimír Jiránek, Vladimír Renčín či legendární dvojice Bartoš a Pergler tvořící pod zkratkou BAPE. „Velmi mě to tehdy ovlivnilo. Po letech se to vrátilo jako taková jiskra a začal jsem vtipy kreslit pro pobavení sebe i kamarádů,“ vrací se do inspirační minulosti Grus, jenž vůbec nečekal, že by jeho kreslené vtipy byly někdy někde vystaveny.

„Takový vtip má totiž na Facebooku životnost pět až deset vteřin, kdy si ho lidé prohlédnou a pak nenávratně zmizí pod přívalem dalších tisíců informací, které se tam na nás každý den valí,“ dodal autor, který do vernisáže nakreslil zhruba 250 vtipů, z nichž bylo do Galerie dračí ulička vybráno 60 z nich. Koncepci této humorné expozice vytvořil a hlavní podíl na realizaci výstavy má gymnaziální učitel a kurátor galerie Jan Erben.

„Na Jirkovy kreslené vtipy jsem narazil na jeho loňské retrospektivní výstavě Ateliér v Galerii města Trutnova. Někde v koutě se krčily žluté desky, které jsem pootevřel, nahlédnul do nich a objevil toto krásné řemeslo. Moc mě to oslovilo, tak jsem se tam opakovaně vracel a v deskách znovu listoval. To stálo u zrodu této výstavy, kdy jsme se s Jirkou dohodli, že představíme originály těchto kreslených vtipů,“ prozradil Erben k expozici, která na gymnáziu potrvá do 30. března. Veřejnosti je přístupná ve vyučovací dny od 8 do 16 hodin.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnmovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, Hynek Šnajdar