Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Chci, aby se diváci bavili, řekl v Galerii Uffo někdejší „graffiťák“ Pasta Oner

6. 9. 2020

Chci, aby se diváci bavili, řekl v Galerii Uffo někdejší „graffiťák“ Pasta Oner 0 snímků
Říká se mu král českého pop artu. Pasta Oner (40), vlastním jménem Zdeněk Řanda, je na české výtvarné scéně znám jako pokračovatel tohoto uměleckého směru, který v 60. letech proslavil v newyorském prostředí zejména Andy Warhol. Kdo by neznal jeho obrazy plechovek Campbellových polévek či série sítotisků s Marilyn Monroe? Právě v reflektování konzumní doby, která se přenesla i do české kotliny, pokračuje také Oner.

Na jeho aktuální výstavě Aftermath, tedy Následky, v Galerii Uffo v Trutnově, stěny galerie září pestrobarevnými obrazy s výjevy popkulturní společnosti a lidmi, kteří se opájejí světem bohatství, sexu, víry, luxusních značek a spotřební krásy, a také obřími mužskými sochami v rozmáchlých gestech se „záchrannými“ kruhy nápadně podobnými cukrovým věnečkům.

Tato lehce „prvoplánová“ podívaná téměř na hranici kýče je divácky vděčná a svou líbivostí pro oko návštěvníka výstavy nepochybně atraktivní. Pasta Oner zkrátka ví, jak divákovu pozornost spolehlivě připoutat. Výstava se koná v souvislosti s letošním 10. výročím Společenského centra Uffo. Proto jeho ředitele Libora Kasíka potěšilo, že právě tato expozice se v galerii koná. 


„Pasta je solitér, který měl to štěstí, že se vydal uměleckou cestou, která ho baví. Samozřejmě leckterý kunsthistorik při pohledu na vystavená díla by mohl říci, že je to směs pop artu se street artem, nebo něco podobného, což pochopitelně je. Je to ale navíc překračování mantinelů. A o tom nám tady v Uffu jde. Chceme je překračovat jak ve výtvarném, tak i divadelním nebo i jiném umění. O tom totiž ten dnešní svět je,“ nechal se slyšet Kasík.

Pasta Oner, se podle svých vlastních slov snaží v olejových a akrylových barvách obrazů, prostorových objektech, plastikách a instalacích reflektovat a ironizovat současnou popkulturní společnost, svět, jehož je sám nutnou součástí. „Za dva roky uplyne dvacet let od mé první výstavy. Se svým dílem jsem začínal v roce 1993 jako mladý sprejer na ulicích. Étos, který se točí okolo mé tvorby, mě provází většinu mého života,“ vrací se do minulosti Pasta.

Při vernisáži upozornil, že na začátku své tvůrčí kariéry se neměl příliš dobře, byl zavřený v garáži a ničil si zdraví výpary barev ze sprejů, chodil do práce, tvořil po nocích a jak uvedl, několik let třel bídu. „Měl jsem ale své sny, které jsem chtěl realizovat. Věřil jsem jim a výsledky se dostavily. Je každého věc, co si o mé tvorbě myslí a na co se chce koukat. Mým hlavním cílem je, aby se diváci bavili, a to se mi myslím daří. Já svou tvorbou nechci trápit mozkové závity diváků,“ dodal Pasta Oner.  

Tento tvůrce se účastnil zhruba padesáti kolektivních výstav a v uplynulých letech realizoval dvanáct obsáhlých sólových výstavních projektů. Nad rámec své autorské studiové a galerijní tvorby reprezentuje Českou republiku na oficiálních kulturních a společenských akcích v zahraničí, například v Šanghaji, Londýně, Brasílii, Magnitogorsku či Limě. Jeho díla se pravidelně objevují v prestižních aukčních domech a jsou zastoupena ve většině českých privátních sbírek. Loni byl jeho obraz vydražen na podzimní aukci renomované aukční síně Sotheby‘s v Londýně. Výstava v Uffu potrvá do 6. října.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek