Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Co bylo před Uffem? Park i nádraží

21. 9. 2020

page.Name
Prostor Uffa ohraničený ulicemi Horská a Spojenecká se dnes využívá jako veřejné místo. Málokdo ale ví, že kdysi byl v soukromých rukou. Pozemek patřil někdejšímu trutnovskému starostovi Antonu Porakovi.

Jak ukazuje fotografie z konce 19. století, prostor dnešního divadla vypadal před zhruba 120 lety jinak. Nebyla v něm souvislá zástavba, ale na stísněné poměry v centru města nezvykle velká zelená plocha - park. Patřil k domu někdejšího trutnovského starosty Antona Poraka (dnešní lékárna na pěší zóně). „Porakovi patřili k bohatší vrstvě. Byli zvyklí na určitý komfort, takže za svojí vilou měli park, který jim sloužil k oddechu. Jednalo se o soukromý pozemek, ohraničený cihlovou zdí, která se zčásti dodnes dochovala,“ říká Ondřej Vašata, historik z trutnovského Muzea Podkrkonoší.

Pozůstatky zahrady byly objeveny při archeologickém výzkumu provedeném na podzim 2008 na staveništi divadla. Odkryty byly například pozůstatky budovy v areálu někdejší zahrady. Na rohu Uffa, kde jsou dnes sochy gepardů, byla již od poloviny 19. století zděná budova. Není zcela zřejmé, k čemu sloužila, pravděpodobně to byl obytný dům. Víme ale, že v první polovině 20. století byla přestavěna a upravena na objekt s prodejnami. „Prodávaly se tam například klobouky, hračky, v domě bylo i kadeřnictví,“ tvrdí Vašata.

K radikální proměně místa došlo po 2. světové válce. Trutnov chystal na léto 1949 do areálu bývalé Faltisovy přádelny (bývalý okres) obří Krkonošskou výstavu. „Pro návštěvníky potřeboval velké parkoviště a jako ideální prostor se ukázala právě protější bývalá Porakova zahrada,“ připomíná Vlastimil Málek, ředitel Muzea Podkrkonoší v Trutnově.

Přestavět bývalou zahradu na parkoviště se ukázalo jako správné rozhodnutí. Na výstavu totiž během léta dorazilo téměř 300 tisíc lidí. Zájezdy se sjížděly z celého Československa i ze zahraničí. Denně přijížděl doslova jeden autobus za druhým. Záměrem bylo ponechat prostor jako odstavnou plochu pro auta i po výstavě, například pro místní úřady, ale nakonec na počátku padesátých let vzniklo na místě autobusové nádraží.“

Do té doby sloužilo za autobusové nádraží dnešní Krakonošovo náměstí. Na místě dnešního Uffa bylo pak až do roku 1990, kdy vzniklo nové nádraží přímo proti okresu. „Na místě toho starého vyrostla v roce 1991 legendární tržnice Šmoulov,“ upřesňuje Málek.

Tržnice zanikla roku 2001 a hned v následujícím roce se sem autobusy dočasně vrátily, když se provádělo zastřešení a modernizace autobusového nádraží před okresem. Poté tu bylo parkoviště, které v roce 2008 ustoupilo stavbě nového divadla. Plány ze sedmdesátých let 20. století odhalují, že autobusové nádraží mělo ustoupit moderní výstavbě mnohem dřív. Ještě před Sametovou revolucí se uvažovalo o tom, že v místě a okolí vznikne zcela nový střed Trutnova. „Plánovalo se, že jediné co tam zůstane stát, bude budova soudu. Jinak se počítalo s úplně novými objekty,“ dodává Vlastimil Málek.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: archiv Muzea Podkrkonoší