Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Gabrielův Ocelový jezdec stojí jen na jedné zadní noze

27. 9. 2020

Gabrielův Ocelový jezdec stojí jen na jedné zadní noze 0 snímků
Není úplně běžným jevem, aby mezi známým umělcem a majitelem velké průmyslové firmy vznikla dlouhodobá spolupráce. V Trutnově však tomu tak je už nějaký čas. Milovník a podporovatel umění Rudolf Kasper, majitel úspěšné rodinné firmy Kasper Kovo, si v tomto směru padli se sochařem Michalem Gabrielem do oka.

Výsledkem je už několik zdařilých uměleckých děl, která ve výrobní hale této firmy vznikla na principu 3D technologie. Jejich zatím posledním počinem je monumentální, zhruba tři metry vysoká a dvě a půl tuny vážící socha Ocelový jezdec, která byla vyrobena z centimetrových nerezových segmentů. Na veřejnosti spatřila světlo světa v srpnu na Bojišti, kde byla za účasti autora slavnostně
odhalena při druhém ročníku Artu Kus Festivalu.

„Nová socha má už několik menších bronzových verzí z dřívější doby. Ocelového jezdce jsem ale chtěl vidět z nerezového materiálu a ve větší velikosti, což se povedlo a realizovalo ve firmě Kasper Kovo,“ prozradil sochař Gabriel. Umístění sochy na Bojišti probíhalo ve spolupráci s Galerií města Trutnova a navazuje na autorův dlouhodobý zájem o instalaci sochařského díla ve veřejném prostoru.

Podle Gabriela bylo záměrem, aby se socha instalací propojila s přírodním prostorem a iluze pohybu byla absolutní, což se také bezpochyby povedlo a o sochu byl mezi návštěvníky enormní zájem. „První kůň, na kterém jsem začal pracovat, vznikl v roce 2006. Pod vlivem jiné tvorby, kdy jsem vytvořil postavu s rukama dotýkajícíma se země, jsem v případě této sochy, abych uvolnil nohy koně, jezdci protáhl ruce až na zem a stabilizoval ho. Kůň tak stojí jenom na jedné zadní noze,“ vysvětlil sochař.

Podle Rudolfa Kaspera by Ocelový jezdec mohl nějakou dobu stát na Krakonošově náměstí. „Ano, sochu bychom potom rádi přesunuli do městského interiéru a jako nejvhodnější místo se mi jeví náměstí v centru Trutnova,“ potvrdil Gabriel, který hodlá vyzkoušet Ocelového jezdce také na kolonádě v Karlových Varech. Tím by chtěl připomenout svou jezdeckou sochu Karla VI., na níž je v lázeňském městě vypsaná veřejná sbírka.

V trutnovské firmě Kasper Kovo bylo vytvořeno už několik Gabrielových děl. Ve výrobním provozu tak díky sochařovým návrhům pomocí 3D technologií vznikly z nerezových lamel tři rozměrné sochy Levitace. Toto působivé dílo získalo hlavní cenu na prestižním sochařském sympoziu NordArt v německém městě Büdelsdorf, stejně jako socha sedmimetrového Žraloka. Zmínit je potřeba rovněž sochu Koně, jež byla umístěna ve veřejném prostoru v Karlových Varech při zahájení umělcovy velké výstavy, a také Ocelového lva zdobícího prostor před Galerií města Trutnova.

„S vrstvami nerezových lamel pracuji tak, aby vytvářely optickou strukturu, která zakryje detaily, zdůrazní krásu materiálu a hru světel,“ vyjádřil se sochař ke zvolenému materiálu pro svá díla. Rudolf Kasper si vzájemnou spolupráci pochvaluje. „Vznikla proto, že se nám líbí sochařova práce. Některá díla jsem od něj koupil a pozval ho k nám do firmy. Tam dostal nápad zkusit sochy vytvořit z nerezového materiálu, který běžně používáme ve výrobě,“ vrátil se na její začátek Kasper.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek