Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

18°

Zítra

20°

Svátek má

Helena Vondráčková si vysloužila ovace ve stoje, i když jí vypadl text

8. 9. 2020

Helena Vondráčková si vysloužila ovace ve stoje, i když jí vypadl text 40 snímků
Legenda české populární hudby Helena Vondráčková vystoupila v Trutnově. Do Uffa se v pondělí vrátila po sedmi letech. Třiasedmdesátiletá dáma českého showbyznysu odstartovala minulý týden své obnovené koncertní turné Vzhůru k výškám a Trutnov byl její třetí zastávkou.

„Těší mě, že tady můžu být s vámi a vážím si toho, že jste se uvolili mít roušky. Myslím si, že je to v počtu lidí, co tady sedíte, důležité. Vím, že to nebude jednoduché, ale naše první vystoupení jsme měli v České Lípě a tam to vydrželi a já jsem na ně byla pyšná, což si myslím, že na vás budu taky,“ řekla na začátku členka hudební síně slávy, když předstoupila před takřka vyprodané Uffo.

Zájem o zpěvačku, která první dva vlastní hity - Pátá a Červená řeka - uvedla v roce 1964, tedy před neuvěřitelnými 56 lety, byl velký. V hledišti s kapacitou 700 míst zůstalo jen pár neobsazených židlí.

Úvod koncertu se tematicky nesl právě v duchu směsice songů ze šedesátých a sedmdesátých let. „Ty písničky jsou krásné a vždycky byly oblíbené,“ pronesla Vondráčková. Hned jako druhá zazněla píseň Vzhůru k výškám (z filmu S tebou mě baví svět), podle níž je pojmenované koncertní turné. Další hity v tomto bloku například byly Chytila jsem na pasece motýlka, Proč mě nikdo nemá rád, Pátá, Kvítek Mandragory…

Pražská rodačka, která dětství prožila ve východočeských Slatiňanech, se představila v Trutnově se známou kapelou Charlie Band a fanouškům zazpívala i čtyři písně z novinkového alba Tvrdohlavá, které vyšlo v pátek. Na pódiu ji hlasem také doprovázely sboristky Lenka Kopecká a Zuzana Ďurdinová, které si pak samy „střihly“ dva duety Heleny Vondráčkové (v originále s Martou Kubišovou a Bárou Basikovou), a to v momentě, kdy se stálice české pop music odebrala do zákulisí převléknout ze šatů do jiného kostýmu. Svůj návrat zpět pak zpestřila tím, že si zabubnovala na bicí.

 

Helena Vondráčková je známá i z filmů a filmových pohádek a ve druhé části koncertu dojala písní Slza z tváře padá z Šíleně smutné princezny. Samozřejmě nechybělo ani Sladké mámení, i když s malým „zádrhelem“, který pobavil. Zpěvačce totiž vypadl text třetí sloky. „Alespoň vidíte, že je to všechno na živo,“ usmála se.

Koncert gradoval písní Lásko má, já stůňu z muzikálu Noc na Karlštejně, při níž lidé přes roušky zpívali refrén. Když píseň dozněla, Uffo povstalo a dlouhým potleskem děkovalo zpěvačce. Ta potom ještě přidala Dlouhou noc a rozloučila se ve výškách zazpívaným dalším hitem A ty se ptáš co já.

Během hodinu a půl trvajícího vystoupení zaznělo v Trutnově asi pětadvacet písniček.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto, video: Miloš Šálek