Neděle

16. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Na Cirk-UFFu vystoupí artisté z Maroka a Putykáři s dárkem

14. 9. 2020

Na Cirk-UFFu vystoupí artisté z Maroka a Putykáři s dárkem 0 snímků
Přibrzdil, nebo možná lehce ubral plyn, ale rozhodně nezastavil! Trutnovský festival nového cirkusu Cirk-UFF se nenechal zničit koronavirovou krizí. Jen se pro letošek přesunul z úvodu června na konec září. Opět nabídne divákům přehled toho nejnovějšího z domácí produkce a jako hlavní magnet přidá artisty z Maroka (na úvodním snímku).

Kdo má rád adrenalin, euforickou zábavu a experimentální umění, měl by si v kalendáři zvýraznit 23. až 27. září. Tou dobou Uffo, prostor okolo něj a na protějším parkovišti dočasně postavené šapitó opět ožijí mezinárodním festivalem nového cirkusu. Ten letošní má pořadové číslo 10. Možná i proto, že je jubilejní, nepřipouštěli si organizátoři myšlenky, že by se kvůli koronaviru nekonal vůbec, nebo že by se odehrál v okleštěné podobě. Prostě jedinečnou uměleckou přehlídku přesunuli na podzim.

„Když jsme změnu oznámili, byli sice lidé smutní, ale zároveň chápali situaci. Pořádat festival v původním termínu by buď nešlo vůbec, nebo by mohl mít jen minimalizovanou podobu. Čeští umělci měli kvůli koronaviru dost omezení, zahraniční by nemohli přijet vůbec. Z takového festivalu by neměli ten správný zážitek ani diváci, ani umělci," vysvětluje ředitel a zakladatel Cirk-UFFu Libor Kasík.

Takže festival je, i když tentokrát jen s jedinou velkou zahraniční formací. Nepřijedou Australané, Seveřané ani Francouzi. Hvězdami budou artisté z Maroka ze souboru Groupe acrobatique de Tanger. Proslulí jsou divokými skoky, lidskými pyramidami, živelnou akrobacií, tancem a orientální energickou hudbou. I proto se jejich dynamické představení jmenuje Fiq! (Wake Up!). "Z Afriky je je k nám coby producent a spolutvůrce přiváží francouzský soubor Akoreacro, který před deseti lety Cirk-UFF otvíral. Tomu říkám symbolika," říká Kasík.

Kdo by snad o černém kontinentu "umělecky" pochyboval, může být v klidu. Maroko má skvělé cirkusové podhoubí, a spoustu obrovsky šikovných a schopných akrobatů, kteří patří mezi světovou špičku. Pro představení byli vybíráni ti nejlepší ve velkém a náročném konkurzu. "Na jevišti se sejdou akrobaté, tanečníci, žongléři s míčem i taekwondisté. Doprovází je marocký old-school DJ Key," upozorňuje Kasík.

K Trutnovu neodmyslitelně patří i Cirk La Putyka. Nejznámější český soubor s věhlasem úspěšného mezinárodního uskupení právě pod Krkonošemi chystal část představení Kaleidoscope. Inscenaci plnou šílených skoků na novém obřím teeterboardu, skupinové taneční choreografie, závěsné akrobacie i letů na trampolíně ale kvůli koronaviru poprvé hráli až na pražských Jatkách.

Jako festivalovou ochutnávku ji La Putyka předvedla aspoň začátkem léta v přírodním areálu na Bojišti. "Odhadem přišlo tehdy asi 500 lidí, ale spousta zároveň ten den nemohla, mnozí už byli na prázdninách. Takže kdo ještě neviděl Kaleidoscope, bude mít další šanci ve čtvrtek 24. září,“ láká Libor Kasík.

Podobně jako barevné střípky v krasohledu se na jevišti střídá osm akrobatů, herců a tanečníků. "Soustředíme se spíše na krásu formy, dynamiku a kouzlo okamžiku, než že bychom filozofovali o nesmrtelnosti brouka,“ říká finský režisér Maksim Komaro, který kvůli koronavirovým opatřením řídil zkoušky La Putyky online z Finska.

Právě Cirk La Putyka chystá spolu s dalšími českými soubory (například Losery a Bratry v tricku) pro Trutnov dárek k desetiletému výročí Cirk-Uffu. Bude to speciální, výjimečné představení. V programu je avizované na pátek 25. září pod označením Cirkusová oslava. „Moc se na tu show těším. Věřím, že vznikne něco, na co v pozitivním slova smyslu nezapomeneme," přeje si Libor Kasík.

Cirkusová představení se budou odehrávat na tradičních místech - v Uffu, před Uffem a pod šapitó. 

PROGRAM FESTVALU CIRK-UFF 2020
středa 23. září
17.00 FyzioART: Hnízdo na nitkách

+ akrobatická dílna po představení.

čtvrtek 24. září
17.00 Bratři v tricku: Hra o trůn
18.30 Cirk La Putyka: Kaleidoscope
20.00 Ivana Kolcunová: The Same Self.

pátek 25. září
16.00 Slavnostní zahájení festivalu
Jana Ryšlavá: Wall Dance

16.30 Bratři v tricku: Bratří speciál

18.00 Bold & Bald: Robo Erectus

19.00 Groupe Acrobatique De Tanger: Fiq! (Wake Up!)

21.00 Cirk La Putyka: Cirkusová oslava

22.00 Mr. Moss: Koncert - electro swing
23.00 DJ Mackie Messer: Párty - electro swing.

sobota 26. září
15.00 Collective Coller & Havelková, Hessová, Havelka, Poliak:
Rozladěné držky

16.00 Pruhovaná výzva: Společné fotografování všech v pruzích

16.30 Koťátko zkázy: 101 věcí, co jste chtěli udělat, ale báli jste se

18.00 Holektiv: Božena

20.00 Groupe Acrobatique De Tanger: Fiq! (Wake Up!)

22.00 Blackout Paradox: Shamaniac

22.30 DJ Gadjo.CZ, Párty - latin - funky - world beats

neděle 27. září
11.00 Teatro Piccolino: Pan Bonobo

11.50 Teatro Piccolino, cirkusové dílny

13.00 Koťátko zkázy: 101 věcí, co jste chtěli udělat, ale báli jste se

14.00 Teatro Piccolino: Neviditelný cirkus

14.50 Teatro Piccolino, cirkusové dílny

16.00 FyzioART: Poutníci po hvězdách.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Jiří Šeda, Tomáš Coufal, Miloš Šálek