Pondělí

27. května 2024

Nyní

20°

Zítra

19°

Svátek má

Ateliéry se otevřou v sobotu, někteří výtvarníci budou tvořit u Uffa

10. 6. 2021

page.Name
Chcete poodhalit aspoň část tajemství ze života umělců a jejich tvorby? Ideální příležitost budete mít v sobotu, kdy se po celém Česku konají Dny otevřených ateliérů. V hradeckém kraji se do akce zapojí asi čtyřicet výtvarníků a institucí.

Osvědčenou akcí na nejnavštěvovanějším místě je improvizovaný ateliér pod širým nebem u trutnovského Uffa (za lékárnou). Své práce tam vystavují členového zdejšího Spolku podkrkonošských výtvarníků.

„K vidění budou obrazy, fotografie, dřevořezba, sochy, paličkovaná technika, a také ukázky jednotlivých pracovních postupů. Pamatujeme i na děti, dostanou prostor pro vlastní realizaci. Chybět nebude ani populární improvizovaný fotoateliér, kde se návštěvníci mohou nechat zvěčnit a zároveň si i zdarma odnést svoji podobenku z minulých ročníků,“ řekl náčelník spolku Ctibor Košťál.

Ateliér bude otevřený od 10 do 17 hodin. „Letošní akci věnujeme vzpomínce na nedávno zesnulého, dlouholetého a čestného člena našeho spolku, a kamaráda Miloše Trýznu,“ upozornil Košťál.

Další lákavé místo bude přístupné Pod Řopíky ve Lhotě u Trutnova. Rovněž pod širým nebem budou v improvizovaném ateliéru na zahradě vystavovat svá díla dvě trutnovské výtvarnice. Alena Valentová připravila sérii ilustrací k pohádkám Hanse Christiana Andersena. Kateřina Hůlková ukáže olejomalby z cyklu Horalka, z „toulání“ po tatranských a krkonošských hřebenech.

Výstava v plenéru bude přístupná od 10 do 18 hodin. „Doporučuji dojet městskou hromadnou dopravou na konečnou, případně vyrazit pěšky, či na kole, a celý výlet zakončit u nás. Rádi vás přivítáme!“ oznámila Valentová.

Lákavým místem v sobotu bude rovněž Dům pod jasanem (U božích muk), kde bude možné si vyzkoušet tkalcovské řemeslo a vidět naživo tkalcovskou dílnu. Od 10 do 15 hodin budou navíc připravené i dětské dílny.

Dny otevřených ateliérů se uskuteční i mimo Trutnov. Například v Horní Malé Úpě bude od 9 do 16 hodin probíhat tvořivá dílna Nadechni se. V plánu jsou mimo jiné výroba ke skla a smaltování. V Markoušovicích bude přístupný ateliér Klára Schück, na programu budou například keramika, hrnčířství, linoryt, malba či plastika. Zajímavý program je na sobotu připravený také v Janských Lázních. Na tamní Kolonádě se odehrají prodejní výstava, kreativní dílny a ukázky tvorby.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek