Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Cirk-UFF začal. „Baby Losers“ sklidili za premiéru Konkurzu mohutné ovace

2. 6. 2021

Cirk-UFF začal. „Baby Losers“ sklidili za premiéru Konkurzu mohutné ovace 0 snímků
Když premiéra, tak pořádná! Hned v úvodní den, při první inscenaci festivalu nového cirkusu Cirk-UFF to v trutnovském Uffu pořádně vřelo. Na jevišti se nejprve objevilo několik lidí z publika, pak na něm ale začali řádit akrobati. Za více než hodinou show plnou špičkové akrobacie sklidili mohutné ovace.

Začátek festivalu obstarali ve středu večer renomovaní Losers Cirque Company. Konkrétně jejich noví členové, kterým ti kmenoví pracovně říkají Baby Losers. Do inscenace Konkurz na začátku zapojili diváky. Desítka z nich se na chvíli stala přímo na jevišti součástí výběrového řízení. Postupně ale zůstali „ve hře“ jen akrobati. A předvedli spoustu bravurní akrobacie, tance, herectví a živé muziky.

BYLO TO ÚŽASNÉ!

Na konci roku 2019 se dostal Lukáš Borik (28) přes konkurz k Losers Cirque Company. Ve středu večer, po roce a půl dřiny, sklidil v Uffu ovace coby vítěz inscenace Konkurz. „Bylo to úžasné,“ reagoval.

Petr Horníček říká, že vítěz není ve scénáři daný. Opravdu jste nevěděl, že vyhrajete?
Když jsme při vyřazování zůstali poslední tři, tak už jsem tušil, že asi budu ve finální dvojici. Podle potlesku diváků se dalo odhadnout, že bych mohl vyhrát. Ale jinak platí, že v úvodu představení se opravdu neví, kdo vyhraje.

Svazovalo vám při premiéře něco ruce?
Ne, a ani mě nenapadlo, že bychom měli něco pokazit. Všechno proběhlo, jak mělo.

Část potlesku jste proležel na podlaze. To jste byl po Konkurzu tak vyčerpaný?
Ano, já už nemohl na začátku, jak se šlo dřep - klik... nebylo to hrané. 

Co je na novém cirkusu nejtěžší?
Naučit se to. Když už to člověk umí, jak neustále trénuje a zkouší, tak mu najede i fyzička. Prostě síla přijde časem s tréninkem. A tím pádem už pak není problém.

Na úplném konci vedoucí konkurzu postupně vyřazoval, až zbyli na place dva nejlepší umělci. Za vítěze diváci vybrali Lukáše Borika. „Bylo tam víc emocí, než jsem si vůbec myslel. Když jsme měli zkoušky a generálku, tak to bylo něco úplně jiného. Je to velká euforie, záplava emocí,“ přiznal krátce po představení.

Ani režisér inscenace Petr Horníček v průběhu Konkurzu netušil, že vyhraje právě Lukáš Borik. „Bylo tam pět favoritů, do poslední chvíle to bylo o jejich fyzičce. Záleží na tom, kolik komu zbylo sil,“ prohlásil.

S premiérou v Uffu byl nadmíru spokojený. „Pět účinkujících z osmi dosud nemělo vůbec žádnou hereckou zkušenost, někteří dokonce nikdy nestáli na divadelních prknech. Jsem rád, že to zvládli a že byli přirození,“ chválil.

Dlouhý závěrečný potlesk je podle zkušeného akrobata Petra Horníčka pro umělce zaslouženou odměnou za dlouhou dřinu. „Je to pro ně satisfakce a zároveň zpětná energie, která je dobije,“ vysvětlil.

Festival Cirk-UFF pokračuje dalším programem ve čtvrtek. Od 17 hodin je v plánu představení Divadla Drak Do Hajan (pod šapitó), od 18 hodin pouliční komici Murmuyo s inscenací Fisura a od 19 hodin se odehraje v Uffu repríza Konkurzu. Celkem je až do neděle v plánu dalších dvacet představení. Podrobný program najdete ZDE.

 čtěte také: Rok čekali na potlesk. Bylo příjemné si ho užít


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek