Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Na fotografiích Jana Mlčocha elegantně levitují tanečnice a akrobatky

11. 6. 2021

Na fotografiích Jana Mlčocha elegantně levitují tanečnice a akrobatky 0 snímků
Levitace, starodávné umění se vznášet. „Já jsem byl od dětství fascinován tím, jak se vznášeli a udržovali ve vzduchu vrcholoví sportovci. Obdivoval jsem ty, kteří dokázali porazit zemskou přitažlivost jen silou svých svalů. V době, kdy jsem začal fotografovat, a následně si osvojil styl malování světlem, chtěl jsem vždy zachytit okamžiky letu,“ tak se vyjádřil v předmluvě ke své knize Levitation, tedy Levitace, trutnovský fotograf Jan Mlčoch.

Stejně jako jeho opus se jmenuje nynější výstava osmnácti autorových černobílých fotografií ve výstavním prostoru Společenského centra Uffo v Trutnově.

Mlčoch při své tvorbě využívá techniku svícení a snímání, která se nazývá luminografie nebo také, jak uvedl, malování světlem. Tato technika je založená na velmi dlouhých časech expozice a pracování se světlem. Fotograf ke své tvorbě využívá černobílý svitkový film, po jeho vyvolání sám fotografie zvětšuje bez digitálních úprav.

Na jeho vystavených snímcích se vzduchem vznášejí dívky v elegantních polohách při tanci na tyči, vzdušné akrobacii či zavěšené na obruči, a to i s pomocí hedvábných šál. Celkový výsledek fotografova počínání je velice působivý a pro oko diváka neobyčejně přitažlivý.

Krása zachyceného prostoru ve spojitosti s ladností ženského těla vytváří dynamické a zároveň poetické černobílé obrazy. Zvláště, když je na vernisáži doprovázely krásné tóny houslistky Ludmily Pavlové.

„Honzovy fotky jsou úžasné, mají nepochybné kouzlo. Jeho snímky byly vystaveny všude možně ve světě,“ uvedl další trutnovský fotograf Milan Lhoták.

Mlčoch ho doplnil, že v Uffu vystavenou sérii měli diváci možnost spatřit v Římě. „Tyto moje fotky vznikaly od roku 2013 do roku 2017, kdy jsem oslovoval profesionální tanečnice a akrobatky. Na fotkách je například i mistryně světa v tomto sportu,“ prozradil autor. V Mlčochově knize se k focení s ním vyjádřila Eva Rajlichová, která se stala předmětem zájmu fotografova objektivu.

„Tak do toho určitě nejdu! To byla moje první reakce na nabídku Jana Mlčocha fotit s ním pro jeho projekt Levitace. Nakonec - a trvalo to pár let - mě přesvědčily jeho fotografie. Fotografování s Janem má zvláštní atmosféru - pro většinu z nás není lehké zaujmout akrobatickou pozici v naprosté tmě, a navíc bez oblečení. Ale za chvíli to přestanete vnímat, protože v temnotě se ztrácí nejen stud, ale i čas a prostor,“ řekla Rajlichová.

Výstava fotografií Levitace v Uffu potrvá do středy 16. června.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz