Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Petr Janda: Nehráli jsme tři čtvrtě roku. Už se na to moc těšíme

21. 6. 2021

Petr Janda: Nehráli jsme tři čtvrtě roku. Už se na to moc těšíme 0 snímků
Krkonošské koncerty ve Vrchlabí odstartovaly minulý pátek vskutku hvězdným počinem. Do areálu letního kina Tripsi totiž zavítal slavný Olympic v čele nestorem českého bigbítu Petrem Jandou. Ještě před samotným koncertem nám poskytl tento rockový matador rozhovor.

Je váš koncert ve Vrchlabí první, nebo už jste po uvolnění podmínek pro kulturu někde hráli?
Jo, je to v podstatě náš první koncert. Předtím jsme hráli jen na jedné malé soukromé party. A to je velký rozdíl.

Jak se těšíte na nadcházející léto a s ním i spojené vaše koncerty?
Samozřejmě. Je to naše oblíbená práce, koníček, obživa a vlastně náš celý život. Tak se na to těšíme. Nedovedu si představit, že bych se netěšil. Samozřejmě, nehráli jsme tři čtvrtě roku, takže první koncerty budou asi trošku nervózní. Nemá to ten zaběhnutý režim. Máme novu desku a nový repertoár. A taktéž máme nového klávesáka.

Jak on je na to připraven? Přece jen, říkáte, že jste dlouho nehráli.
On je spolehlivej. Kdyby nebyl, tak to je problém. Ale je na něj spolehnutí, protože zahraje, to co má. Žádnej problém.

Jak moc vám chybělo, že jste nemohli hrát?
Samozřejmě, chybí to moc. Jelikož jsem muzikant, tak za to není žádná náhrada. Denně hraji na kytaru. Vytvořím si nějakej základ a dám si to do smyčky a sóluji si. Takže vyžití určitě mám. Akorát mám pracovnu vedle obýváku, takže mi manželka vždycky bouchne dveřmi.

Využil jste volný čas k nějakému rozsáhlejšímu komponování?
Ano, složil jsem si novou desku k osmdesátinám, která vyjde nový rok na jaře. Musím říct, že spousty práce jsem udělal. Ale hlavně jsem si říkal, že si udělá debordelizaci v archivu, že si uklidím všechny fotky a podobně. A nakonec jsem se na to vykašlal.

Když jsme spolu mluvili před čtyřmi lety na pivních slavnostech, tak jste mi říkal, že jste ve Vrchlabí hrávali na Střelnici. Takže nyní to je třetí místo ve Vrchlabí. Jak se vám to tu líbí?
Ano, já si to pamatuji všechno. Na Střelnici, kde se natáčelo Hoří, má panenko jsme hráli asi desetkrát. Dokonce si pamatuji ještě starou Střelnici a potom tu rekonstruovanou po filmu. Asi něco vydělali, tak to dali dohromady. Ale tady jsou koukal na tu hrobku. To by mě zajímalo, kdo tam leží. Jakej sekáč.

Morzin-Czernínové.
Nějakej Czernín je v Senátu, ne?

To bude asi potomek nějaké rodové větve. Ale na závěr, abychom to shrnuli. Takže chystáte desku.
Ano, vyjde příští rok na jaře. V září začnu natáčet. Léto teď máme hodně nabitý. Hrajeme prakticky obden. Tak uvidíme, hlavně tomu, co tomu řeknou hlasivky. Ale těším se na to.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Jan Bartoš