Neděle

16. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Štěrbova vila láká na Pražský výběr, Pokáče, Dyka i Jarka Nohavicu

17. 6. 2021

page.Name
Chcete si užít skvělé koncerty pod širým nebem? Sázkou na jistotu je letní scéna Štěrbovy vily u přehrady Les Království. Již pátým rokem se tady před prázdninami rozjede Kulturní léto plné hudby. Letošní program v areálu historického stavení z počátku 20. století nabídne devět koncertů, které odstartuje příští pátek 25. června skupina J.A.R.

„Kulturní léto jsme opět pojali tak, že jsme program sestavili do multižánrové podoby. Od písničkářů přes moderní tvorbu až k opravdovým legendám,“ prozradil majitel Štěrbovy vily Michal Karadzos, že každý fanoušek dobré muziky si najde to svoje. Za předchozí čtyři sezony si scéna u jedné z nejhezčích přehrad v republice získala skvělou pověst a místo má silné Genius loci nejen pro lidi v hledišti, ale i pro samotné vystupující.

Největším tahákem z letošního programu bude Pražský výběr, který do podhůří Krkonoš přicestuje v plné palbě ve složení Kocáb, Pavlíček, Čok, Kryšpín a Hrubeš. „Například kytarista Michal Pavlíček tady bude hrát už potřetí. Poprvé k nám přijel v duu s Monikou Načevou a podruhé jako člen kapely Stromboli,“ poukázal Michal Karadzos. Vystoupení legendární české rockové skupiny bude naprosto exkluzivní záležitost, jelikož v tomto roce spočítáte koncerty Pražského výběru na prstech jedné ruky. Na Štěrbově vile se představí v pátek 20. srpna.

V té době už budou mít za sebou své koncerty Tomáš Klus, Mňága a Žďorp, Ondřej Brzobohatý, Pokáč a J.A.R. Den po Pražském výběru bude scéna patřit pánům z Tros Discotequos, kde taneční muziku tvrdí Vojta Dyk, Jakub Prachař Jan Maxián. Po nich se ještě můžete těšit na Monkey Business a hudební tečku obstará Jaromír Nohavica. „Domlouvali jsme se s ním už před třemi roky, teď se mu uvolnil termín, vzpomněl si na nás, ozval se a přijde. To je super!“ potěšil organizátora Kulturního léta zájem zpěváka koncertovat na Štěrbově vile.

V areálu oproti minulým létům dochází k jedné příjemné změně – na diváky už nebude pršet. Hlediště se schová pod festivalové zastřešení. „Chtěli jsme vyjít fanouškům vstříc, aby se už u nás nemuseli ohlížet na počasí,“ vysvětloval Michal Karadzos a s úsměvem dodal, že letošní koncerty open air tak budou koncerty open air pod střechou. Po zkušenostech z předchozích ročníků a pro další zlepšení komfortu fanoušků se také rozhodl, že kapacita pro jednotlivé koncerty bude omezena.

Od pondělí, kdy vláda rozvolnila covidová opatření, je dnes možnost pořádat koncerty venku pro dva tisíce lidí, od července to bude pro pět tisíc. To jsou však čísla, která Štěrbova vila zdaleka neatakuje. Vstupenky na koncerty se dají pořídit online přes portál Smsticket.cz nebo v kamenných infocentrech v regionu (Trutnov, Dvůr Králové, Vrchlabí, Hostinné, Nová Paka a Hořice) a samozřejmě také v informačním centru u přehrady.

Na Štěrbově vile, která je do konce června v provozu jen o víkendech, ale od července bude otevřena každý den od 10 do 20 hodin, to však nebude žít jen při koncertních večerech. O volných víkendech zde plánují pořádat gastronomické zážitkové akce plných dobrot, hudby a možná i tance. Tou první bude 10. až 11. července Řecký víkend.

Štěrbova vila

Na začátku 20. století ji vybudovali bratři Emil a František Štěrbové. Oba zde žili a mezi lety 1910 až 1919 odsud řídili stavbu přehrady Les Království na Labi. Vila byla postavena ze stejných pískovcových kvádrů jako samotná přehrada. Nejvýše položenou budovu na území přehrady rodina Štěrbů vlastnila do roku 1953, novým majitelům vila sloužila jako výletní sídlo do roku 1989.

Od té doby objekt několikrát změnil vlastníka a po částečné rekonstrukci a revitalizaci přilehlé zahrady se v roce 2017 areál naplno otevřel veřejnosti, kdy se uskutečnil i první ročník Kulturního léta. Vystoupili na něm jazzman Laco Deczi, kapela Zrní, Jiří Schmitzer nebo zpěvačka Lenka Dusilová. Součástí Štěrbovy vily je turistické informační centrum města Dvůr Králové nad Labem, dětské hřiště a kamenný gril s posezením. 


Michal Bogáň

michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek