Úterý

21. května 2024

Nyní

19°

Zítra

16°

Svátek má

Studenti chystají na pátek majáles, centrum dění bude v parku

16. 6. 2021

page.Name
Sice o trochu později, než je obvyklé, ale bude! Trutnovský majáles se uskuteční v pátek 18. června.

Oslavy studentského života se konají zpravidla na přelomu dubna a května. Pandemie a restrikce ale na dlouho vypnuly kulturní život. Nejdřív se proto zdálo, že se majáles vůbec neuskuteční, stejně jako řada jiných akcí. Nakonec se ho povedlo přesunout na pozdější, červnový termín.

Podle tradice bude mít dva části - typický studentský průvod a koncerty. Samozřejmě, když akci nezhatí hygienická opatření proti šíření koronaviru. „Pokud vše vyjde, sraz průvodu bude ve 13 hodin u trutnovského gymnázia na Jiráskově náměstí. Program s městském parku u lesnické školy začne ve 14 hodin,“ uvedla organizátorka Zuzana Zavřelová.

Hrát budou především studentské kapely. Například TLBD, Sendwitch, My Band a Michaela Radová (studentka trutnovského gymnázia) pod aliasem meta & the noises. Hlavním tahákem bude talentovaná zpěvačka, pianistka a skladatelka Barbora Mochowá se smyčcovým Unique Quartetem. „Je vždycky hezký pocit hrát ve svém rodném městě, i přesto, že člověk může být právě z toho důvodu o trošku nervóznější než jinde! Bude to můj první koncert po roce bez hraní. Těším se! A jsem zvědavá, jak si to spolu s lidmi užijeme,“ prohlásila.

Program Majálesu
13:00 - Majálesový průvod studentů od Gymnázia Trutnov
14:00 - začátek programu u Lesnické školy Trutnov v parku
14:10 - vyhlášení krále a královny Trutnovského Majájesu 2021
14:15 - sbor Colours of GTU
14:45 - My Band
15:50 - SZŠ, VOŠZ a OA Trutnov
16:15 - Meta & the noises
17:30 - The Last Bad Day
19:00 - Sendwitch
21:00 - Barbora Mochowá a Unique Quartet

Zahrát chce co nejvíce svých nejnovějších písní. „Ty mě momentálně baví nejvíc a proto doufám, že udělají radost. Kamarád František Krtička píše smyčcové aranže k těm novým písním, takže některé z nich budou mít v Trutnově premiéru,“ naznačila 27letá interpretka.

Hudební produkce na majálesu skončí ve 22 hodin. Během akce bude i možnost občerstvení ve stáncích nebo fotokoutek. „Další podrobnosti a aktuality můžou lidé sledovat na Facebook jako událost Trutnovský majáles,“ upřesnila organizátorka Zavřelová.

Majáles bývá nejčastěji označován jako slavnost svobody, vlastních názorů a příchodu jara. Majálesy měly v historii sociální i politické podtexty, v době socialismu byly na několik let zrušeny. Nové festivaly tak vznikly až po revoluci v roce 1989. Dnes už průvody nestačí a musí je doplňovat co nejširší program. Majáles je oslavou krás studentského života a prezentace studentských dovedností.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek