Pondělí

27. května 2024

Nyní

18°

Zítra

15°

Svátek má

Umělci opět otevřeli ateliéry, trutnovští výtvarníci se ukázali u Uffa i na zahradě

13. 6. 2021

Umělci opět otevřeli ateliéry, trutnovští výtvarníci se ukázali u Uffa i na zahradě 0 snímků
Ani dešťové přeháňky nezkazily víkendové Dny otevřených ateliérů. Umělci na dvou trutnovských místech vystavili svá díla venku, což přitáhlo mimořádnou pozornost. Navzdory proměnlivému počasí.

Do akce pořádané hradeckým Centrem uměleckých aktivit Impuls se v sobotu zapojili také umělci z Trutnova a okolí. Po dlouhé přestávce, kdy byla kultura vypnuta kvůli koronaviru, se konečně mohli zájemci setkat přímo s výtvarníky. „Trochu jsme se báli, že po pandemické odmlce budou lidé zdrženliví, ale přišlo jich nečekaně hodně,“ prohlásil Ctibor Košťál, náčelník Spolku podkrkonošských výtvarníků. Jeho členové podle tradice vytvořili improvizovaný ateliér u Uffa.

Větší část tvořila výstava fotografií, obrazů a soch pod širým nebem. Menší ukázky výtvarných technik, například paličkování či drátkování. Součástí byl i dětský tvořivý koutek. Dvakrát ale výtvarníky zahnal déšť. „Po druhé přeháňce už zbývala asi jen hodina do konce akce. Obrazy jsme už proto nechali schované v chodbě Uffa. Kdo přišel a chtěl je vidět, tak jsme mu připravili prohlídku na chodbě,“ přiznal náčelník.

Osobně do poslední chvíle fotografoval příchozí v improvizovaném ateliéru. Tak velký byl o jeho netradiční snímky zájem. „Bylo to bezvadné. Počasí nenarušilo nijak významně průběh dnešní akce,“ chválil.

Pozornost přitahovala rovněž premiéra venkovního ateliéru v zahradě ve Lhotě u Trutnova, kde vystavovaly výtvarnice Alena Valentová a Kateřina Hůlková. „Dorazila spousta lidí, někteří autobusem a pěšky, jiní na kolech. Měli jsme tu návštěvu z Hradce a dokonce až z Kunštátu Tak velký zájem jsme nečekaly,“ hlásila Valentová.

Obrazy visely vystavené v altánu a pod pártystanem. Když zapršelo, stačilo se návštěvníkům schovat k obrazům. „Lidé byli nadšení jak z místa, tak z vystavených obrazů. Bylo evidentní, že po nucené přestávce touží po kultuře a možnosti setkávat se,“ dodala Alena Valentová.

Otevřené bylo v sobotu také Tkalcovské muzeum v Domě pod jasanem.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš a Lenka Šálková